Astronomové se zaměřili na malou galaxii o průměru pouhých 1 200 světelných let. Dříve ji nemohli vidět, jelikož se „schovávala“ za rychle se pohybují hvězdou a nebyla kvůli jejímu záření vidět. Galaxie HIPASS J 1131-31 tak dostala přezdívku Peekaboo, což se dá přeložit jako hra na schovávanou. Galaxie se nachází asi 20 milionů světelných let od Země v souhvězdí Hydry a objevena byla jak pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu, tak pomocí pozemních dalekohledů.
„Odhalení galaxie Peekaboo je jako objevování přímého okna do minulosti, které nám umožňuje studovat její extrémní prostředí a hvězdy na úrovni detailů, které jsou ve vzdáleném raném vesmíru nedostupné,“ řekl spoluautor studie astronom Gagandeep Anand. Galaxie je velmi chudá na kovy, což jsou v astronomii všechny prvky, které jsou těžší než vodík a helium. Tyto dva prvky tvořily téměř celý raný vesmír a až později přišly těžší prvky, které utvořily hvězdy. Později se pak začaly tvořit prvky, které jsou pro nás dnes základními kameny života, jako je uhlík, železo, vápník a kyslík.
This inset image highlights the Peekaboo Galaxy, formally known as HIPASS J1131–31.
— Hubble (@NASAHubble) December 6, 2022
This galaxy may be the nearest example of the galaxy formation processes that commonly took place not long after the big bang, 13.8 billion years ago. pic.twitter.com/oUOAam01YZ
Další průzkum této galaxie zjistí více
Peekaboo na sebe upoutala pozornost právě proto, že je chudá na kovy stejně jako galaxie z raného vesmíru, ale nachází se více jak o polovinu blíže, než doposud vědci mysleli. „Nejprve jsme si neuvědomovali, jak zvláštní tato malá galaxie je. Nyní s kombinovanými daty z Hubbleova vesmírného dalekohledu, Jihoafrického velkého dalekohledu (SALT) a dalších víme, že Peekaboo je jednou z galaxií, která je nejchudší na kovy, jaké byly kdy objeveny,“ řekl astronom Bärbel Koribalski.
Hubbleův dalekohled dokázal v galaxii najít asi 60 hvězd, které jsou nejspíše jen několik miliard let staré, někdy dokonce i mladší. Složení těchto hvězd tak naznačuje, že se jedná o jednu z nejmladších galaxií, která má zároveň velmi chudé chemické složení. Studování této galaxie však není dle NASA u konce – výzkumný tým chce k dalšímu pozorování použít teleskop Jamese Webba, který dokáže zjistit více o chemickém složení této galaxie i jejích hvězd.