Jak skončil hackathon ČZU s využitím sítí 5G?

Jak skončil hackathon ČZU s využitím sítí 5G?
Fotografie: T-Mobile
  • V posledním listopadovém týdnu proběhl na půdě České zemědělské univerzity v Praze 5. ročník univerzitního hackathonu
  • Letošním tématem byl rozvoj inovativních řešení za využití IoT a 5G technologie, kterou v areálu kampusu implementovala společnost T-Mobile
  • Vítězným projektem hackathonu se stalo chytré osvětlení, které šetří energii, reaguje na pohyb a je propojené s kampusovou sítí
  • Speciální cenu pak získala aplikace sledující vytíženost MHD na trase Praha Dejvická – ČZU

Univerzitní kampus na ČZU prochází postupnou digitalizací a modernizací, na které se podílí společnost T-Mobile budováním privátní 5G Stand Alone (SA) sítě. Pátý ročník hackathonu se proto zaměřil právě na potenciál tohoto nejmodernějšího internetového připojení a možností, kterými může usnadnit život nejen v univerzitním kampusu.

hackathon ČZU
ČZU hackathon vítěz UniBeer s ČZU rektorem P. Skleničkou

Vítězem hackathonu se stali Vojtěch Šebesta a Petr Zdvořáček z týmu UNI Beer Group, kteří představili systém chytrých lamp využívajících 5G technologii k propojení s univerzitní sítí osvětlení. Chytré osvětlení se přizpůsobuje pohybu v areálu, a tím výrazně šetří energii. Lampy zároveň zobrazují počet volných parkovacích míst, jsou propojené s bezpečnostní službou, umí rozpoznat nehodu a nabízejí i dobíjení pro elektromobily. Vítězný tým získal kromě hlavní ceny odborné poroty také cenu veřejnosti a cenu od společnosti T-Mobile. Speciální ocenění za nejsympatičtější projekt a balíček 5G dat pak obdržel tým Kid Crowd Terezy Čížkové, Petra Šimka a Lukáše Kováře, který vyvinul aplikaci sledující vytíženost městské dopravy na trase od stanice metra A – Dejvická na půdu univerzitního kampusu. T-Mobile ocenil nejen kreativní komiksové zpracování nápadu, ale i potenciál řešení, které mohou využít také samosprávy například v rámci plánování frekvence jízd MHD.


V hackathonu soutěžilo sedmnáct 2 až 3členných studentských týmů ze všech univerzitních fakult. Všechny nápady se soustředily na rozvoj a budování chytrých řešení nejen v rámci univerzitního kampusu, ale měly být potenciálně přenositelné do vesnic či měst. Společným jmenovatelem projektů pak bylo právě využití možností nejmodernější privátní 5G SA sítě od T-Mobile. „Univerzitní kampusy jsou ideálním prostředím, kde můžeme realizovat inovativní projekty a ověřovat koncepty nových řešení s využitím naší nejmodernější a nejrychlejší 5G sítě. Hackathon přinesl řadu skvělých nápadů a věřím, že mnohé z nich bude možné dále rozvíjet v rámci projektu ČZU Smart Digital Campus a naší 5G sítě, jejíž potenciál je obrovský,“ doplňuje Jindřich Hemer, Customer Solution Design Expert ze společnosti T-Mobile.

hackathon ČZU
Účastníci soutěže

Téma 5G sítí, které vládlo letošnímu ročníku hackathonu, představovalo pro studenty výzvu v podobě zcela nové technologie. Pohled studentů-soutěžících tak přinesl nové nápady, které zapadají do procesu modernizace a digitalizace České zemědělské univerzity. Při slavnostním vyhlášení vítězů rektor ČZU profesor Petr Sklenička ocenil, že se účastníkům podařilo v krátkém čase připravit tak skvělé nápady, a dodal: „Ta soutěž mě skutečně inspirovala, protože pokud jde o Smart Digital Campus, je tu jedna překážka. Existují dva světy, které se dost špatně domlouvají – na jedné straně svět techniků, kteří novým technologiím rozumějí, a pak jsou tu pedagogové, vědci, kteří nevědí, co od nich mohou očekávat. I proto mě nadchla forma soutěže hackathonu a rád bych ji pootočil směrem k zaměstnancům a zapojil je. Myslím, že by to mohlo přinést nápady a neotřelá řešení.

Kvestor ČZU a jeden z duchovních otců myšlenky digitalizace kampusu Jakub Kleindienst věří, že výsledky hackathonu mohou zlepšit nejen život v kampusu, ale pomohou i široké veřejnosti v praxi. „S myšlenkou digitalizace kampusu jsme přišli zhruba před rokem a jsem rád, že i díky Hackathonu 2021 a jeho partnerům se tento proces uvádí v život. Velice mě těší, že se tu sešlo sedmnáct týmů v souboji o nápady, jimiž mohou přispět k úspěchu projektu chytrého digitálního kampusu.

Děkan Provozně ekonomické fakulty Martin Pelikán ocenil hojnou účast a připojil svůj náhled na aktivity tipu hackathonu: „Je to výborná platforma pro hledání vhodného uplatnění pro nové technologie. Protože technologie jsou samy o sobě jen nástroje a pokud nejsou správně využívány a pochopeny tak, aby nám efektivně sloužily, nemohou být úspěšné. Studentům přeji, ať se jejich nápady společně s T-Mobilem a dalšími partnery podaří realizovat.

Partnery letošního hackathonu byly společnosti T-Mobile, Backbone, Jump-Tech, Ministerstvo průmyslu a obchodu a 5G Aliance, které doplnily hackathon odbornými přednáškami na témata související s digitalizací a využitím technologie 5G a IoT v praxi a nabídly i odborné konzultace všem soutěžním týmům.

T-Mobile spolupracuje s univerzitním prostředím

T-Mobile se jako lídr v oblasti digitalizace dlouhodobě zaměřuje na spolupráci s univerzitním prostředím. S předními českými univerzitami buduje privátní kampusové sítě využívající nejmodernější technologie 5G. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí.

tisková zpráva,
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze