T-Mobile uzavřel partnerství s Technickou univerzitou v Liberci

T-Mobile uzavřel partnerství s Technickou univerzitou v Liberci
Fotografie: Technická univerzita v Liberci
  • Společnost T-Mobile a Technická univerzita v Liberci uzavřely 24. února 2022 memorandum o dlouhodobé spolupráci
  • TUL se tak stává již třetí českou univerzitou, na které T-Mobile implementuje své řešení privátní 5G Stand Alone sítě
  • Ta umožní studentům přístup k nejmodernějším technologiím a superrychlé síti a firmám pak poskytne prostor pro vývoj a implementaci řešení vedoucích k rychlejší digitalizaci českého průmyslu

Cílem uzavřené spolupráce je především systematická podpora inovačních projektů, výzkumu a vývoje a také zvyšování konkurenceschopnosti za využití moderních technologií. To vše právě na bázi privátní 5G kampusové sítě, která bude na TUL spuštěna už v polovině letošního roku a pokryje prostor univerzitního kampusu. 5G technologií pak bude vybavena i mobilní laboratoř TUL.

Prvním projektem, který na TUL využije potenciál 5G SA sítě, je ANTETUL. Cílem tohoto mezioborového projektu je vývoj autonomního modulárního elektrického vozítka pro efektivní a bezpečnou dopravu nákladu a zařízení. V něm se spojují obory jako IoT, vysokorychlostní sběr dat ze senzorů, DataAnalysis, Machine Learning, V2X, Augmented Reality a Hololens. Možnosti 5G kampusové sítě postupně využijí i další projekty, které do teď byly limitovány parametry současných sítí.

Řešení od T-Mobile nám dává unikátní možnosti zkvalitnit náš výzkum, a především otestovat nové koncepty pro průmyslová řešení vyžadující rychlou a spolehlivou komunikaci mezi zařízeními s minimálními latencemi. Naši vývojáři se nyní často dostávají až na samou hranici možností Wi-Fi sítě. Proto oceňujeme výhody a přidanou hodnotu sítě 5G kampusové sítě,“ říká prof. Miroslav Černík, ředitel Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL.

5G síť zrychlí datové spojení a výrazně pomůže mezifakultnímu průmyslovému výzkumu. Kromě toho, že přenos dat bude rychlejší, 5G síť dokáže za krátkou dobu přenést také velký objem dat. „5G síť bude zatím v budově L, ale chceme vytipovat další fakulty, případně katedry, kde by síť našla uplatnění,“ uvedl rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.

Jsme rádi, že můžeme naši spolupráci s univerzitami rozšířit i do kampusu Technické univerzity v Liberci, a dále tak podporovat rozvoj výzkumného a experimentálního prostředí. S privátními mobilními sítěmi se otevírají nové příležitosti, umožňují studentům, vědcům ale i zájemcům z řad zejména malých a středních firem zkoušet nová inovativní řešení a snadněji zavádět prvky digitalizace, která je pro udržení konkurenceschopnosti nezbytná,“ doplňuje Luboš Lukasík, ředitel divize pro firemní zákazníky a státní správu společnost T-Mobile Czech Republic.


T-Mobile se dlouhodobě specializuje na kampusové sítě pro univerzity a průmysl a v loňském roce do nich investoval desítky milionů korun. První 5G kampusová síť (v Non-Stand Alone módu) vznikla v roce 2020 na VŠB-TUO v Ostravě. V loňském roce pak byla nejmodernější 5G kampusová Stand Alone sít spuštěna v rámci CIIRC při ČVUT a započala stavba pokrývající univerzitní kampus České zemědělské univerzity v Praze.

tisková zpráva,
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze