Qatar Airways navázal partnerství se SpaceX, aby se dva oficiální zápasové míče z mistrovství světa ve fotbale v Kataru dostaly do vesmíru. Celý let byl také v rámci propagace Starlink v Dauhá, kde se mistrovství koná. Míče vyletěly pomocí nosné rakety Falcon 9 do výšky přibližně 123 km nad Zemí a poté opět přistály zpět na rampě v Atlantském oceánu. Po přistání byly míče přepraveny Qatar Airways na mezinárodní letiště Famad, kde byly předány funkcionářům.
Thanks to @FIFAWorldCup and @QatarAirways for entrusting SpaceX and the Starlink team to fly two World Cup balls to space and back! Learn more → https://t.co/dnpvBO7hqT https://t.co/tNJ94u97tp
— SpaceX (@SpaceX) December 12, 2022
Míče, které vyrobila společnost Adidas, byly vyrobeny za použití udržitelných lepidel a inkoustů na vodní bázi. Míč dostal pojmenování „Al Rihla“, což v arabštině znamená „cesta“. V semifinále a finále se pak bude používat jiná sada míčů, která má i jé zbarvení a byla pojmenovaná „Al Hilm“ neboli „sen“.
Další míče ve vesmíru
Podle collectspace.com tyto dva míče nebyly jediné, které se podívaly do vesmíru. V roce 2018 se fotbalový míč Teslar 18 dostal nejprve na Mezinárodní vesmírnou stanici, kde jej astronauti a kosmonauti podepsali a v nulové gravitaci předvedli své fotbalové dovednosti, které by na Zemi nebylo možné provést. Teprve po návratu z vesmíru dorazil balon na stadion v Moskvě, kde proběhl zahajovací zápas mezi Ruskem a Saudskou Arábií.
Fotbalový míč byl také součástí raketoplánu Challenger, který v roce 1986 havaroval jen minutu po startu. Z nalezených trosek byly osobní věci posádky předány pozůstalým rodinám. Míč patřil dceři jednoho člena posádky, která hrála ve fotbalovém týmu. Balon byl opraven a po 31 letech se opravdu do vesmíru podíval – v roce 2017 letěl na vesmírnou stanici jako pocta zemřelým astronautům.