Vědci zjistili, že viry mohou přežít a nechat infekční stopu na mikroplastech ve sladké vodě. To by mohlo mít negativní dopad na lidské zdraví. Vědci na univerzitě ve Starlingu zjistili, že rotaviry, které způsobují žaludeční a průjmová onemocnění, mohou ve sladké vodě přežít až tři dny tím, že se adsorbují do povrchu mikroplastů. „Mikroplasty jsou tak malé, že by je mohl někdo spolknout při plavání. K tomu, aby lidé onemocněli, není potřeba mnoho virových částic,“ uvedl pro independent.co.uk profesor Richard Quilliam, vedoucí výzkumník projektu.
Scientists have discovered that viruses can travel on microplastics in fresh water and if swallowed can make us very ill. 🤢
— Greenpeace UK (@GreenpeaceUK) June 28, 2022
So let's get this right, swimming in a river in the UK could mean either wading through sewage or toxic plastic. What kind of choice is that?
Studie publikovaná v odborném časopise Environmental Pollution je první, která tento problém zkoumala v přírodě. Předchozí výzkum se zaměřil na šíření virů ve sterilních nemocničních zařízeních. Celý výzkum je součástí většího projektu Plastic Vector, který zkoumá, jak mohou plasty v životním prostředí přenášet bakterie a viry a jaký dopad to může mít na lidské zdraví.
„I když čističky odpadních vod dělají vše pro to, aby byla voda nezávadná, vypouštěná voda i tak obsahuje mikroplasty, které pak tečou v řece a končí na plážích. Některé viry se z mikroplastů do vody a písku uvolňují samy, což znamená, že vytrvají v prostředí daleko déle,“ dodal profesor Quilliam. Vědci testovali, zda viry přežijí na mikroplastech pouhé tři dny. Takže je možné, že by mohly přežít daleko déle.