Solární panel – už ze samotného názvu je patrné, že k výrobě potřebuje sluneční svit. Obvykle se v této souvislosti hovoří o závislosti na počasí, ale existuje i jeden daleko zjevnější problém. Po velkou část doby svítí slunce na druhou část země, takže je tma. A panely nevyrábějí energii. Může se to zdát tak samozřejmé, že ani nemá smysl se nad tím pozastavovat. Avšak electrek.co přinesl informaci o skupině vědců, kteří pracují na tzv. anti-solárních panelech, které vyrábějí elektřinu v noci.
Princip je přitom překvapivě jednoduchý. Tyto panely nemíří ke slunci, ale naopak k zemi. V té se během dne akumuluje sluneční energie v podobě tepla. Přes noc dochází k jejímu vyzařování. Stačí „jenom“ upravit charakteristiku článků tak, aby byly citlivé na záření v infračerveném spektru.
Zní to překvapivě odvážně a skýtá to v sobě veliký potenciál. Takto upravené články by totiž měly v noci vyrábět až čtvrtinu toho, co vyrábí současné solární články přes den. Technologie ale zatím není tak daleko, aby si vědci dovolili odhalovat možný termín komerčního spuštění.