Nejchladnější místa na světě zažila minulý týden v pátek nezvykle vysoké teploty. V oblastech u severního a jižního pólu byla naměřena teplota až o 40 °C vyšší, než je zvykem. Teplotní rekord překvapil i vědce. „Tato událost je zcela bezprecedentní a překonala naše očekávání o antarktickém klimatu,“ uvedl pro washingzonpost.com výzkumník Jonathan Wille z univerzity Grenoble Alpes ve Francii.
Temperatures across eastern Antarctica have risen to 'unprecedented' levels in the last week.
— BBC Weather (@bbcweather) March 20, 2022
Concordia station registered a temperature of -12.2C, around 40 degrees above the average for the time of year. pic.twitter.com/6gfux6ruxy
Meteorologická stanice Concordia na Antarktidě v pátek naměřila -12,2 °C. Mezitím bylo na stanici Vostok naměřeno -17,7 °C. Obvykle bývají v březnu teploty okolo mínus 30 °C. „Jsou to opačná roční období. Často nevidíte, jak se oba póly rozpouštějí ve stejnou dobu. Je to velmi neobvyklý jev,“ uvedl Walt Meier z National Snow and Ice Data Center.
🔥Heat wave in Antarctica, +38 °C (+68 °F) above normal.
— Dr. Robert Rohde (@RARohde) March 21, 2022
That's not an error, or a typo.
The remote research station at Dome C recorded a temperature nearly 40 °C above normal for this time of year, beating the previous March record by a startling 20 °C. pic.twitter.com/HkzydQyQ7A
Walt Meier a meteorolog Matthew Lazzara z univerzity ve Wisconsinu uvedli, že se pravděpodobně jedná jen o náhodu, ne o náznak klimatické krize. Ale pokud se bude situace opakovat, bude to podle vědců znepokojivé a může to být náznak globálního oteplování.
Podle independent.co.uk se Arktida otepluje dvakrát až třikrát rychleji než zbytek zeměkoule, klimatická krize ji tak může velmi ohrozit.