Mořští průzkumníci na konci minulého roku objevili ve hloubce 30 metrů nedotčený korálový útes u pobřeží Tahiti ve Francouzské Polynésii. Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu, která misi vedla, sdělila, že se jedná o jeden z největších objevených korálů v této hloubce. Těchto takzvaných ekosystémů je nejspíše mnohem více, pouze zatím nebyly vědci objeveny.
Scientists have discovered a pristine, three-kilometre-long reef of giant rose-shaped corals off the coast of Tahiti.
— CBC News (@CBCNews) January 20, 2022
The reef thought to be deep enough to protect it from the bleaching effects of the warming ocean. https://t.co/Dzz0MBhGpz
Jak uvedlo BBC, korálové útesy patří mezi nejohroženější ekosystémy moří a oceánů. Jsou velmi náchylné na jakékoliv znečištění vody, zvyšující se teplotu i změny způsobené vypouštěním oxidu uhličitého. Většina korálových útesů se nenachází v takové hloubce, jelikož řasy, které v tělech korálů žijí, potřebují pro život světlo a v této hloubce už ho není dostatek. Julian Barbiere z Unesco řekl, že právě jeho neobvyklá hloubka je jedním z důvodů, proč je korál v tak dobrém stavu. „Víme, že asi 25 % mořských druhů lze nalézt v korálových útesech, takže další fází je zjistit, jaké druhy žijí kolem tohoto typu útesu,“ uvedl doktor Barbiere.