V USA vlastní NASA dvě letadla vybavená vědeckými přístroji, které kromě vývoje sněhových bouří mají pomoci porozumět tomu, jak se vlastně formují a fungují. Jedno letadlo létá nad bouří a druhé v mracích. Každé má možnost odebírat vzorky sněhových částic a zároveň sbírat data z prostředí, kde se tvoří. Jedná se již o druhou misi s názvem IMPACT (Investigation of Microphysics and Precipitation for Atlantic Coast-Threatening Storms), která by měla být ukončena v únoru.
Jak uvedla NASA, nasbíraná data pomohou poodhalit procesy, které se nad našimi hlavami odehrávají, a schopnost lépe předvídat tvoření sněhových bouří pomůže pro meteorologické modely, včetně upřesnění, kolik sněhu a kde napadne. NASA a její partneři mají i několik satelitů, které měří srážky z vesmíru. Například Global Precipitation Measurement je satelitní mise, která poskytuje každé tři hodiny informace o srážkách jak dešťových, tak sněhových. „Satelity nám však nemohou říci tolik o částicích – skutečných sněhových vločkách – a o tom, kde se v mracích tvoří,“ řekl Gerry Heymsfield, jeden ze zástupců ředitele pro IMPACT.
A snow storm is heading for the East Coast this weekend, and so is a team of storm-chasing scientists with @NASA’s IMPACTS campaign!
— NASA Atmosphere (@NASAAtmosphere) January 28, 2022
What the team learns from IMPACTS may improve weather models and forecasts. ❄️🌨 https://t.co/tJHNrFY32N
Letadla létají ve výšce necelých 20 kilometrů s vybavením podobným, jaké mají satelity, ale s vyšším prostorovým rozlišením pro lepší pohled shora na mraky. Celá mise IMPACT je první souhrnná studie sněhových bouří na východě USA za posledních 30 let. Do mise se kromě NASA zapojilo i několik univerzit po celé zemi, Národní centrum pro výzkum atmosféry a další.