Léto je časem dovolených, volných dní, ale také slunečních paprsků. Když teploty vystoupají nad třicítku, může se z příjemného počasí stát zdravotní riziko, zvláště pokud musíme cestovat – zejména v hromadné dopravě. Vedra jsou náročná pro lidský organismus, a proto je důležité vědět, jak si co nejvíce ulevit a nezatěžovat tělo ještě více.
Klíčem je dostatečná hydratace. Voda by měla být po ruce neustále, ideálně čistá a ne příliš studená. Vychlazené nápoje mohou způsobit šok v zažívacím traktu. Kromě vody jsou vhodné i minerálky nebo jemně ochucené čaje, které pomáhají doplňovat elektrolyty. Sladké pití raději v těchto dnech vynechejte, jelikož způsobuje, že budete mít ještě větší žízeň.
Dalším faktorem, který má zásadní vliv na to, jak vedra snášíme, je oblečení. Vhodné je volné, světlé oblečení z přírodních materiálů, které umožňuje pokožce dýchat. Syntetické látky, jako je polyester, zadržují teplo a přispívají k přehřátí těla. Kromě toho je důležité chránit hlavu – klobouk, šátek nebo kšiltovka jsou v těchto dnech vítanými pomocníky. A jak uvádí healthline.com, nezapomínejte na opalovací krém, a to i když nejdete k vodě. I ve městě jste vystaveni slunečnímu záření.

Podle betterhealth.gov nejvíce v těchto dnech trpí starší lidé, kojenci a děti, a také lidé s chronickými chorobami, jako je cukrovka či vysoký tlak. Malé děti často ještě neumějí rozpoznat, že mají žízeň, a je potřeba hlídat jejich příjem tekutin. Starší lidé už nemusí pociťovat potřebu pít a mohou se tak rychleji dehydratovat. Pokud je to možné, měli bychom se vyhýbat přímému slunci mezi 11. a 15. hodinou, kdy je UV záření nejsilnější.
Ve vedru je třeba upravit i jídelníček. Těžká, mastná jídla zatěžují trávení a mohou zvýšit pocit únavy. Naopak lehká, vodnatá strava, jako je ovoce, zelenina, saláty nebo libové maso, dodá tělu potřebné živiny a nevyčerpá ho. Důležitá je také frekvence jídla – raději více menších porcí během dne než dvě velké.
Vysoké teploty mohou být i doma nebo v práci. Pokud máte možnost klimatizace, nenastavujte ji na příliš nízkou teplotu, aby tělo nedostalo teplotní šok. V případě, že máte k dispozici pouze ventilátor, je dobré jej namířit do místnosti, aby vám nefoukal přímo na tvář či krk. Větrejte pak pouze v ranních a večerních hodinách a během dne mějte co nejvíce stažené žaluzie či rolety.
Čeho se ve vedru vyvarovat
Vyhnout bychom se měli fyzické námaze v nejteplejších hodinách, ať už jde o sport, práci nebo úklid, pokud je to samozřejmě možné. Alkoholu bychom se měli také vyhýbat. Dehydratuje organismus a snižuje schopnost termoregulace. Stejně tak není dobré podceňovat příznaky přehřátí, jako jsou závratě, nevolnost nebo silná únava. V takovém případě je lepší vyhledat stín, napít se a případně zavolat lékařskou pomoc.