😢Vypněte si prosím blokování reklam na našem webu.
Náš web je závislý na reklamě. Bez příjmů z reklamy pro vás nemůžeme připravovat články ani videa. Ve vašem prohlížeči máte ale reklamy blokovány.

Naučte se vyslovovat „tetrakaidecahedron“. Jednou možná nahradí kevlar

Naučte se vyslovovat „tetrakaidecahedron“. Jednou možná nahradí kevlar
Fotografie: MIT
  • Uspořádání uhlíku mu dodá mimořádné vlastnosti
  • Je obzvláště vhodný pro pohlcení letících projektilů
  • Zatím však pouze v mikroskopickém světě

Moderní metody materiálového inženýrství dávají vědcům netušené možnosti. Zejména oblast nanotechnologií jim umožňuje uspořádat atomy do zcela nových struktur a dosáhnout netušených možností. Skvělým příkladem je například uhlík. Ten může tvořit jak zcela běžnou organickou hmotu, tak i diamanty. A právě uhlík je materiál použitý ve výzkumu MIT a Caltechu. Jeho uspořádání do struktury čtrnáctistěnu nicméně není nikterak nová myšlenka. Teoretické práce z 19. století označují tento útvar jako nejefektivnější vyplnění prostoru opakující se strukturou.

tetrakaidecahedron

Takto vyplněný prostor by mohl mít zajímavé vlastnosti, co se odolnosti týče. A skutečně, první testy v mikroskopickém měřítku ukazují mimořádně efektivní schopnost absorbovat náraz. Následující fotografie zachycuje náraz projektilu o velikosti 14 mikronů při rychlosti zvuku. Zastavovací schopnost tenké vrstvy je skutečně vysoká. Pokud by se tuto vlastnost podařilo přenést i do světa běžných rozměrů, pak by to znamenalo revoluci nejenom v materiálech pro balistickou ochranu, ale i pro kosmické lodi a stanice ohrožené mikrometeority.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze