Obří baterie Tesly zajistí energii pro jeden celý ostrov a Jižní Austrálii

Obří baterie Tesly zajistí energii pro jeden celý ostrov a Jižní Austrálii
  • Baterie od Tesly budou stabilizovat energii ostrova Nantucket u pobřeží Spojených států
  • Obří 6 MW / 48 MWh baterie je složená z 200 menších Powerpacků vlastní výroby
  • Tesla zároveň instaluje v Jižní Austrálii tu vůbec největší 100 MW / 129 MWh baterii na světě

Přenesme se na chvíli na pobřeží Spojených státu nedaleko státu Massachusetts, kde se nachází malý ostrov jménem Nantucket, na kterém žije zhruba 10 tisíc obyvatel. Jedná se sice o populární turistickou destinaci, ale s popularitou přibývá i obyvatel, kteří začínají postupně přetěžovat tamní elektrickou síť. Veškerá elektřina se sem dostává pomocí dvojice podmořských kabelů, avšak často s nimi bývají problémy, a tak musí mít ostrov ještě záložní zdroj energie. Doposud jím byly dva 6megawattové dieselové generátory, ale ty už bohužel vypovídají službu.

Ostrov Nantuck
Ostrov Nantuck

Ostrov se tedy hodlá modernizovat, a to ve velkém. Tamní energetická společnost se totiž rozhodla přijmout nabídku Tesly, která na ostrově nainstaluje obří 6 MW / 48 MWh baterii. Ta se skládá hned z více než 200 kusů speciálních Powerpacků vlastní výroby. Nová baterie přitom nebude sloužit pouze pro zálohu v případě nouze, ale rovněž vypomůže stabilizovat dodávky energie, jelikož dva podmořské kabely přestávají stačit. Bez baterie by bylo nutné v blízké budoucnosti zavést třetí kabel, ale s pomocí Tesly se tento zákrok oddálí.

Teslo Powerpack baterie
Soustava Powerpacků od Tesly

Toto však není jediná velká energetická zakázka, kterou Tesla obdržela. V letě se rozjela instalace ještě větší baterie v Austrálii, jež se stane tou vůbec nejsilnější li-ion baterií na světě. Co se samotných parametrů týče, bude tato 100 MW / 129 MWh baterie Tesly až dvakrát výkonnější než její nejbližší konkurenti.

A proč vlastně v Austrálii tento projekt vzniká? Důvodem je vyhlášení výběrového řízení po loňském výpadku energie v jižní části tohoto kontinentu. O zakázku se ucházelo 90 společností, ale jak už víme, nakonec bude dodávat energii do více jak 30 tisíc domácností právě Tesla a její Powerpacky. Baterie má opět pomoci především se stabilizací energetické sítě Jižní Austrálie a v případě potřeby bude kompletní zálohou. Oproti tradiční energetické sítí zároveň ušetří Austrálii na každém Powerpacku až 1,5 milionů dolarů.

Tesla Powerpack baterie
Powerpacky tvořící obří baterii

Za zmínku stojí také fakt, že se tento projekt stane již druhým prvenstvím Tesly mezi bateriemi. Automobily Tesla Model S a Model X mohou být totiž v současnosti osazeny až 100kWh baterií, což je zdaleka největší kapacita mezi osobními automobily.

Zdroje: electrek.co, electrek.co, hybrid.cz

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze