Biometrická identifikace by se mohla již brzy rozšířit do pekingského metra. Deník China Daily nedávno informoval veřejnost o dvou nových způsobech pro rozpoznávání cestujících. Jedná se o biometrická řešení rozpoznání otisku dlaně a rozpoznání obličeje. Společně mají tato dvě řešení pomoci s problémy s přetížením metra a zároveň zamezit jízdám načerno.
Pekingské metro je to nejrušnější na světě a každý den kolabuje pod náporem více jak 10 milionů cestujících, což dává velký prostor jízdám bez placení. V tak obrovském davu se přeci jen něco takového snadněji zamaskuje a těžko se proti tomu bojuje. Právě od toho tu ale mají být nová biometrická opatření. Jakmile se jednou naistaluje řada kamer s napojením na síť, dokáží kamery identifikovat každého jednotlivce vstupujícího do metra. Turnikety na lístky poté nahradí čtečka otisku dlaně.
Takové praktiky a sledování se nám mohou zdát děsivé, ale v Číně jsou již na podobné technologie zvyklí. Za účelem snížení kriminality má kupříkladu policie v Pekingu povoleno skenovat tváře občanů a identifikovat registrační značky všech vozidel přijíždějících z oblastí mimo hlavní město.
Kvůli tomu nemusíme chodit do Číny. PČR disponuje systémem AKV, který čte RZ všech vozidel jedoucích z/do Prahy. Kamery zapojené do systému jsou na všech hlavních tazích + patří do toho všechna úseková měření rychlosti. Jen média to - zdá se - jaksi dosud nezaznamenala. :-)