Za posledních 50 let oceány absorbovaly více jak 90 % tepla způsobeného emisemi oxidu uhličitého. Nová studie však odhalila, že Jižní oceán, který se nachází u Antarktidy, absorboval drtivou většinu. „Jižní oceán dominuje tomuto příjmu tepla, částečně kvůli geografickému uspořádání oblasti,“ řekl PhD. Maurice Huguenin, hlavní autor studie, a dodal, že Antarktida je obklopena silnými západními větry, které tomu napomáhají. „Tyto větry ovlivňují, jak voda absorbuje teplo a kolem Antarktidy mohou tento vliv uplatňovat, aniž by byly přerušeny pevninou – to je klíč k tomu, že je Jižní oceán zodpovědný za téměř veškerý čistý globální příjem tepla ze všech oceánů,“ dodal Huguenin.
Tyto větry vanou dlouhou, nepřerušovanou vzdálenost a neustále vynášejí obrovské množství studené vody na povrch, která je tlačena dále na sever a vstřebává teplo z atmosféry. Toto oteplování se postupně urychluje stále teplejší atmosférou kvůli skleníkovým plynům. „Pokud bude Jižní oceán i nadále odpovídat za drtivou většinu absorpce tepla, a to až do roku 2100, můžeme zaznamenat zvýšení jeho teploty až sedminásobně, než vidíme dnes,“ uvedl Huguenin.
The Oceans slow global warming, absorbing 40% of our CO2 emissions,90% of the excess heat trapped in the atmosphere.
— 🌎Orb Planet 🌊Resisterᔕ 🔥ClimateChange 🇺🇦🌻 (@OrbPlanet) September 8, 2022
The Southern Ocean is is the biggest absorber of heat but how much more before catastrophic sea rise occurs ?🔥#wtpEARTH🌎#DemVoice1
https://t.co/hopa8z0Rut
Tento stav by měl za následek rychlé tání antarktických ledových šelfů, narušení potravní sítě Jižního oceánu, ale došlo by i ke změnám v oceánském dopravním pásu. Vědci tak rozšíří svá pozorování, aby zjistili, kde přesně oceány teplo odebírají a kde po absorpci teplo končí. Aby získali data, rozmístí oceánské plováky, které dokáží měřit teplotu i ve velké hloubce oceánů. Jako další umisťují teplotní senzory na rypouše sloní, které vědcům poskytují informace o podmínkách oceánu v zimě pod mořským ledem. „Čím méně oxidu uhličitého vypustíme do atmosféry, tím méně změn oceánu a vzestupu hladiny moří budeme muset zastavit,“ uvedli autoři studie.