PCR test si nyní můžete objednat domů

PCR test si nyní můžete objednat domů
Fotografie: Chromozoom
  • Čeští vědci vyvinuli kloktací test na COVID-19, který si můžete udělat sami z pohodlí domova
  • Test vám kurýrní společnost DoDo přiveze až domů a po provedení odveze do testovací laboratoře, kde je vzorek zpracován PCR metodou
  • Test si můžete objednat za 1 745 korun

Největším problémem testování přítomnosti koronaviru v těle je aktuálně diskomfort, který je s testem spjatý. Kromě bolesti spojené se zavedením odběrové tyčinky hluboko do nosu je nevýhodou současného modelu testování nutnost navštívit odběrové místo, kde testovaný zbytečně čelí zvýšenému riziku šíření nákazy. Oba tyto problémy efektivně řeší unikátní kloktací Gargtest, který vyvinuli vědci z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a společností AUMED a.s. a IntellMed, s.r.o.. Test splňuje všechny potřebné standardy a jeho výsledek je díky certifikaci CE IVD uznáván napříč Evropskou unií.

Klíčovou výhodou kloktacího testu je jeho jednoduchá proveditelnost. Vyšetřovaný si nabere obyčejnou pitnou vodu do odměrky, která je součástí balení, a po dobu 20 až 30 sekund si vykloktá dutinu ústní a hltan. Obsah odměrky následně vyprázdní z úst do přiložené odběrové zkumavky, v níž je transportní prášek, a odevzdá ji kurýrovi, který ji přivezl. Řidič logistické služby DoDo vzorky následně sveze do testovací laboratoře.

Domácí PCR Test

Co je ale důležité, komfort spojený s odběrem se nijak negativně neodráží v účinnosti testu. Vzorek je zpracován a analyzován v laboratoři klasickou PCR metodou, jež se využívá i u výtěru z nosohltanu. „Spolehlivost kloktacích odběrů je srovnatelná s výtěrem přes tyčinku. Srovnávací studie ukázala, že rozdíl mezi oběma způsoby odběru je asi 3 až 3,5 procenta v citlivosti, což je statisticky nevýznamné číslo,“ upřesňuje Marián Hajdúch, šéf projektu a ředitel olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny.

DoDo

V první fázi jsou kloktací testy dostupné v Praze, kde se o distribuci, testování i vystavení certifikátu pro vycestování stará firma Chromozoom, přičemž logistiku zajišťuje kurýrní společnost DoDo. Po objednání přiveze kurýr testované osobě odběrovou sadu, počká na místě na odběr a vzorek následně doručí do laboratoře, z níž testovanému do 24 hodin dorazí výsledek. Kloktací testy by se ale postupně měly dostat do zbytku republiky a také na další distribuční místa. Autoři projektu chtějí Gargtest nabídnout na odběrových místech a usilují také o jeho dostupnost u praktických lékařů. Před nedávnem jsme vás informovali o možnosti zakoupení těchto kloktacích testů v síti lékáren Pilulka.cz, kde jsou testy nově také dostupné (stav aktualizován k 13. lednu 2020) za cenu 1 299 Kč.

Test lze objednávat na testujvklidu.cz za 1 745 korun, přičemž v ceně je testovací sada, doprava kurýrem DoDo a především samotné otestování vzorku v laboratoři metodou PCR. Výhodu by ale měli mít zájemci, kteří budou mít žádanku od svého praktického lékaře, pak by část byla hrazena ze zdravotního pojištění a doplatek bude pouze 500 korun.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze