Starship má za sebou devátý zkušební let. Raketě se nepodařilo přistát

Starship má za sebou devátý zkušební let. Raketě se nepodařilo přistát
Fotografie: SpaceX
  • Raketa odstartovala dnes v 1:35 středoevropského času
  • Poprvé došlo ke znovupoužití nosné rakety Super Heavy
  • Starship se nepodařilo rozmístit makety satelitů Starlink a následně nekontrolovatelně dopadla do oceánu

Největší a nejsilnější raketa na světě dnes po jedné hodině ranní odstartovala z kosmodromu Starbase v jižním Texasu. Tento let měl velká očekávání, jelikož předchozí dva lety nedopadly příliš dobře a skončily brzy po startu zničením rakety. Novinkou také bylo, že SpaceX použil znovu nosnou raketu Super Heavy, která letěla už při sedmém letovém testu. Opakovaným použitím bylo ale z testu vyřazeno přistání zpět na odpalovací rampu a zachycení pomocí mechanických ramen.

Odpočet se zastavil 40 vteřin před startem, což není pro SpaceX nic nového. V případě, že inženýři zachytí jakoukoliv anomálii, v této chvíli vše ještě kontrolují. Odpočet se následně spustil a raketa odstartovala v 1:35 středoevropského času. Všechny motory Raptor fungovaly na Super Heavy přesně tak, jak měly, a raketa se po dvou minutách a 35 sekundách odpojila od Starship a začala směřovat do oceánu, kam také následně dopadla.

Starship mezitím zažehla svých šest motorů a začala směřovat na transatmosférickou dráhu. Starship druhé generace se tedy při tomto letu poprvé dostala do požadované výšky. Raketa v sobě nesla také šest maket satelitů Starlink, které měla při zkušebním letu vypustit. K tomu ale nakonec nedošlo, jelikož nebylo možné otevřít dveře pro vypuštění.


Při návratu do atmosféry pak ale došlo k potížím. U Starship došlo ke ztrátě kontroly letové polohy. Tím došlo ke zrušení deorbitačního zážehu a dostání rakety do správné polohy pro přistání do oceánu bylo nemožné. „Starship poté prošla automatizovaným procesem zajištění, aby se uvolnil zbývající tlak a uvedla se do co nejbezpečnějšího stavu pro návrat do atmosféry. Kontakt se Starship byl ztracen přibližně po 46 minutách letu a očekávalo se, že všechny trosky dopadnou do plánované nebezpečné oblasti v Indickém oceánu,“ uvedla společnost SpaceX v tiskové zprávě. Ačkoliv tedy došlo ke zničení rakety, tento letový test opět přinesl mnoho dat, která budou využita pro následující lety.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze