Zatím poslední let největší a nejsilnější rakety Starship proběhl 19. listopadu. Ačkoliv tentokrát nedošlo k zachycení nosné rakety Super Heavy na odpalovací rampě, let byl úspěšný a horní stupeň Starship opět pokročil zejména v oblasti tepelného štítu. I na něm je ale stále co vylepšovat. SpaceX musí v kadenci testovacích letů přidat, jelikož raketa by měla dostat astronauty na Měsíc v rámci mise Artemis III. A vypadá to, že kratší úseky mezi jednotlivými lety se zatím bude dařit dodržovat.
SpaceX včera otestovala na Super Heavy motory Raptor a na krátkou chvíli bylo zažehnuto všech 33 motorů. Zkouška proběhla bez potíží, což ale už není nic výjimečného – motory při posledních letech fungovaly na 100 %. SpaceX zatím neoznámila datum příštího zkušebního letu, pravděpodobně se ale bude podle tlpnetwork.com jednat o datum 11. ledna 2025.
Další let by měl být podniknut s vylepšenou Starship, a to jak s nosnou raketou, tak se Starship, která bude mít větší nádrže na palivo a také vylepšená přední křídla. Právě u těch je při průletu atmosférou největší problém s tepelným štítem, který nevydrží nápor tepla a v ohebných částech není raketa dostatečně kryta. Dá se očekávat, že prototyp rakety projde opět stovkami vylepšení, na základě získaných dat z předchozího letu. V každém letu zatím byl vidět pokrok, který inženýři na raketě udělali.
Static fire of the Flight 7 Super Heavy booster pic.twitter.com/xqfykcq7QU
— SpaceX (@SpaceX) December 9, 2024
I při sedmém testovacím letu se SpaceX pokusí zachytit Super Heavy pomocí Mechazilly – svými mechanickými rameny připevněnými na odpalovací rampě. Tento způsob záchytu je mnohem efektivnější než dopad do oceánu, jelikož odpadne vytahování z moře a převoz na kosmodrom. Zda se záchyt podaří, se ukáže až při návratu nosné rakety, která musí projít všemi bezpečnostními body. Kompletně složená raketa měří na výšku 121 metrů a její tah při startu je téměř dvojnásobný, než má raketa Space Launch System, kterou staví NASA pro misi Artemis II.