Subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 dominují z téměř 87 %

Subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 dominují z téměř 87 %
Fotografie: unsplash.com
  • Mezitýdenní nárůst subvariant představuje 12 %
  • Varianty BA.4 ani BA.5 nijak významně nemění a nezhoršují průběh infekcí

Národní referenční laboratoř (NRL) pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění SZÚ potvrdila vývoj sledovaný už zhruba měsíc. Od minulého týdne došlo k dalšímu nárůstu detekcí subvariant BA.4 nebo BA.5 ve výsledcích vzorků z diskriminačních PCR testů. Mezitýdenní nárůst představuje zhruba 12 %, celkem tak subvarianty omikronu BA.4 nebo BA.5 dominují v ČR už z 87 %. Vzestup subvariant už se začíná promítat a potvrzovat i ve výsledcích celogenomové sekvenace.


„V období od 26. 6. do 3. 7. 2022 (dle data odběru) má NRL k dispozici data 1 007 hlášených testů diskriminační PCR ze 17 laboratoří. Pozorujeme výrazný posun v zastoupení zachycené specifické mutace L452R, která ukazuje právě na šíření subvariant BA.4 nebo BA.5. a nyní se dostáváme na téměř 87 % (86,89 %) zastoupení ve vzorcích. Už i sekvenační data, která mívají zhruba 14 dnů zpoždění, postupně promítají tento vývoj,“ potvrzuje vedoucí národní referenční laboratoře RNDr. Helena Jiřincová.

Varianty BA.4 ani BA.5 podle dosavadních poznatků z klinické praxe nijak významně nemění a nezhoršují průběh infekcí u pacientů, ale podle dostupných dat zřejmě lépe unikají virus neutralizačním protilátkám navozeným předchozími onemocněními. Imunita po prodělání nemoci tedy nemusí být spolehlivou ochranou před infekcí. Důležitou ochranu proti závažnému průběhu nemoci tak stále poskytuje přeočkování takzvaným boosterem, nebo samozřejmě základní očkování dvěma dávkami u těch, kteří se dosud očkovat nenechali.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze