Systém C-Roads má za sebou testy přenosu dat. Pomůže k plynulejší dopravě

Systém C-Roads má za sebou testy přenosu dat. Pomůže k plynulejší dopravě
Fotografie: T-Mobile
  • T-Mobile završil úspěšnými testy práci na projektu C-Roads
  • Projekt má zajistit inteligentní a bezpečnou dopravu v Evropě
  • T-Mobile se v testech zaměřil hlavně na identifikaci nebezpečných situací

Jednotný celoevropský systém předávání dopravních informací C-Roads má podle svých tvůrců zajišťovat aktuální a věrohodné informace o dopravní situaci. Díky němu budou řidiči vědět o koloně, připraví se na silnou lokální bouřku nebo včas zpomalí, pokud se přiblíží autonehodě. Systém budou „sytit“ data z čidel různých výrobců v automobilech nebo silniční infrastruktuře a zpracovávat je bude řada vládních i soukromých organizací.

„Díky technologii, kterou T-Mobile do C-Roads přispívá, je projekt opět o krok blíž svému cíli. Tím je spolehlivé a bezpečné řízení dopravy v nadnárodním evropském měřítku, kde budou stejně jako například v letecké dopravě garantem dopravních informací jednotlivé státy. C-Roads propojí všechny náležité systémy v rámci dopravní infrastruktury, naučí je vzájemně komunikovat a předávat informace, které budou ověřené a státem garantované,“ vysvětluje Martin Buša, ředitel divizí ICT služeb T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom.

Telekomunikační společnost současně vyvinula aplikaci Dopravní rádce, která ukazuje údaje ze systému v podobě srozumitelné pro řidiče. Rádce shromažďuje podklady z několika oficiálních zdrojů (dopravní informace ze systému C-Roads obohacuje o data z mobilní sítě a z Chytrého auta T-Mobile, informace o aktuální meteorologické situaci či data ze seznamu nebezpečných lokalit). Dopravní rádce pak zobrazuje dostupné dopravní informace, varuje například před zácpami a před meteorologickými jevy s vlivem na dopravu, informuje o nehodách nebo předpokládaném zdržení na trase.

Tato mobilní aplikace je k dispozici pro platformy Android i iOS, ale v současnosti je dostupná pouze účastníkům pilotního provozu.

tisková zpráva
Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze