Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění SZÚ potvrdila metodou celogenomové sekvenace první záchyt vzorku pozitivního na novou variantu koronaviru, označovanou XE. Jde o takzvaného rekombinanta, tedy virus, který vznikl kombinací dvou již známých variant omikronu BA.1 a BA.2.
„Takzvané rekombinantní varianty vznikají, když se jeden člověk infikuje dvěma či více variantami viru současně. Tím v těle hostitele dojde k předání a promíchání genetických informací mezi variantami viru. V průběhu pandemie už k takovým mutacím došlo několikrát, není to v zásadě nic neobvyklého,“ vysvětluje vedoucí Národní referenční laboratoře RNDr. Helena Jiřincová. K rekombinacím dochází přirozenou cestou také u dalších virových nákaz, například i u onemocnění chřipkou.
Dr @mvankerkhove talks about an Omicron recombinant called XE, its transmissibility, and how WHO monitors changes in the virus that causes #COVID19 ⬇️
— World Health Organization (WHO) (@WHO) April 6, 2022
„Podle dostupných informací Světové zdravotnické organizace by mohla být varianta XE zhruba o 10 % nakažlivější než dosud známé varianty omikronu. K posouzení, zda se proto do budoucna může stát novou dominantní variantou, ale není dosud dostatek informací. Stejně tak zatím klinická praxe nehlásí, že by XE znamenala pro organismus pacienta nějaké závažnější příznaky a vykazovala zásadně jiný průběh onemocnění, než je běžné,“ uvádí ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.
„Víme, že vzorek pozitivní na variantu XE pochází od ženy z Prahy s preventivní indikací na PCR vyšetření, další epidemické údaje nemá NRL k dispozici,“ doplňuje RNDr. Helena Jiřincová. K 7. 4. 2022 je v mezinárodní databázi GISAID uveřejněno celkem 473 vzorků XE potvrzených celogenomovou sekvenací, a to z 5 zemí světa: Velká Británie (465), USA (3), Irsko (1), Dánsko (1) a nyní ČR (1).