Světová zdravotnická organizace (WHO) tento týden uvedla, že nárůst nových případů koronaviru by mohl být předzvěstí mnohem většího problému. Některé země testují na COVID-19 čím dál méně, takže oficiální čísla mohou být mnohem vyšší, než je skutečný počet nakažených. Státy by měly stále důkladně hlídat šíření viru.
Media briefing on #COVID19, #Ukraine and other emergencies with @DrTedros https://t.co/cJZ6GufbSC
— World Health Organization (WHO) (@WHO) March 16, 2022
Po více než měsíci, kdy počty nových případů stále klesaly, začaly minulý týden přibývat. Podle WHO byl opětovný nárůst způsoben nakažlivější variantou omikron a zrušením protiepidemických opatření. „K tomuto nárůstu dochází navzdory omezení testů v některých zemích, což znamená, že případy, které vidíme, jsou jen špička ledovce,“ uvedl pro reuters.com generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dalším důvodem je také nízká proočkovanost v některých zemích, která může být částečně způsobena kvůli šířícím se dezinformacím.
The head of the World Health Organization said on Wednesday that a global rise in COVID-19 cases could just be the tip of the iceberg as some countries also report a drop in testing rates. https://t.co/5KtaReJmBM
— Reuters Health (@Reuters_Health) March 16, 2022
Počet nových infekcí celosvětově vzrostl o 8 % ve srovnání s předchozím týdnem. Od 7. do 13. března bylo nahlášeno 11 milionů nových případů. Zemřelo přibližně 43 tisíc lidí. Jedná se o první nárůst od konce ledna. Počty nových případů v Evropě vzrostly o 2 %, počet úmrtí se nezvýšil. Řada odborníků se domnívá, že Evropa je na začátku další vlny koronaviru. Od začátku března se zvyšují počty nakažených v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Nizozemsku a ve Spojeném království.
„Nemůžeme si myslet, že koronavirus už neexistuje. A proto musíme zachovat nezbytně nutná opatření, jako je nepřetržité sledování viru a počtů nových případů. Musíme zachovat povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách a na místech s velkým počtem lidí,“ uvedla profesorka imunologie Antonella Viola.