V pondělí večer, jen několik vteřin před úterní půlnocí, zaznamenali seismologové poblíž Bełchatówa otřesy o síle 3,6 stupně. Podle polsatnews.pl bylo epicentrum zemětřesení tři kilometry od města Szczerców v hloubce jednoho kilometru pod zemí. K zemětřesení došlo v oblasti uhelného dolu Bełchatów a podle geologa může mít s činností dolu zemětřesení souvislost.
V okruhu asi 60 kilometrů lidé pociťovali chvění, avšak nebyly hlášeny žádné škody na majetku či zranění lidí. Podle odborníků jde o menší zemětřesení, které nezpůsobuje velké škody, ale samozřejmě lidé jej vnímají. Obyvatelé hlásili, že je probudilo houpání postele nebo cinkání skleniček o sebe. Pokud ale někdo jel zrovna v autě, zemětřesení nemusel ani zaznamenat.
V této oblasti to není poprvé, co došlo k zemětřesení – v roce 2010 bylo v Lodžském vojvodství naměřeno zemětřesení o síle 4,7 stupně. To už stačilo k tomu, aby podle tvn24.pl došlo k poškození budov. Většinou se jednalo o popraskané zdi a zničená okna. Proč v této oblasti dochází k otřesům, vysvětlil geolog Piotr Czubla, který řekl, že je oblast velmi zvrásněná, což ukazuje na to, že se desky pod povrchem více pohybují. Zemětřesení tak mohlo být důsledkem pohybů zemské kůry, ale také kvůli těžební činnosti, kdy se na povrch vyváží obrovské množství zeminy.
#Earthquake (#wstrząs) confirmed by seismic data.⚠Preliminary info: M3.6 || 24 km SW of #Bełchatów (#Poland) || 19 min ago (local time 23:59:56). Follow the thread for the updates👇 pic.twitter.com/lb0WwxYZJR
— EMSC (@LastQuake) September 2, 2024
Vůbec nejsilnější zemětřesení, které Polsko od začátku měření eviduje, bylo zaznamenáno v srpnu 2004 v Królewiecké oblasti a dosáhlo 5,3 stupně. Takto silné zemětřesení už vedlo k poškození budov. Podle dřívějších záznamů, kdy ale ještě neexistovala žádná měření, došlo v roce 1443 na území Polska k zemětřesení o síle 6 stupňů. Jedná se však pouze o odhad na základě způsobených škod.