Virologové objevili novou subvariantu omikronu, která se mezi lidmi šíří velmi rychle. Poprvé byla objevena v Indii na začátku května. Varianta BA.2.75 také nazývaná kentaur se šíří i v dalších zemích. První případy hlásí Spojené království, USA, Austrálie, Německo nebo Kanada. Podle theguardian.com ve Spojeném království počet nově nakažených výrazně roste.
.@doctorsoumya explains what we know about the emergence of a potential Omicron sub-variant [referred as BA.2.75] ⬇️#COVID19 pic.twitter.com/Eoinq7hEux
— World Health Organization (WHO) (@WHO) July 5, 2022
Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) BA.2.75 zařadilo 7. července na seznam variant, které je potřeba sledovat. To by mohlo znamenat, že je nakažlivější a mohla by způsobovat vážnější průběh nemoci. Důkazů je ale zatím málo. Novou variantu pozorně sleduje také Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím ale také nemá dostatečné množství vzorků k posouzení vážnosti situace.
Surveillence minded folks - worth keeping a close eye on BA.2.75 - lots of spike mutations, probable second generation variant, apparent rapid growth and wide geographical spread...https://t.co/sY0edKoQHX
— Tom Peacock (@PeacockFlu) June 30, 2022
BA.2.75 se vyvinula z varianty BA.2. Navíc má ale osm dalších mutací ve spike proteinu ve srovnání s BA.2. Tyto mutace vyvolávají u vědců obavy. „To by mohlo znamenat, že má výhodu oproti ostatním variantám,“ uvedl Dr. Stephen Griffin, virolog z University v Leedsu.
„Nejde ani tak o přesné mutace, ale o počet a kombinace. Je těžké předpovědět dopad tolika mutací, které jsou pohromadě. Dodává to viru na divokosti. Rozhodně se jedná o potenciálního nástupce BA.5,“ uvedl Dr. Tom Peacock, virolog z Imperial College London, který jako první označil omikron za potenciální problém již v listopadu 2021.