Podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) stále menší připravenost na boj s koronavirem během letošního roku vytváří dokonalé podmínky pro vznik nové smrtící mutace. Změna názoru generálního šéfa WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse přichází pouze pár měsíců poté, co uvedl, že svět nikdy neměl lepší možnost k ukončení pandemie koronaviru. Tento optimistický výhled na zdravotní krizi měl generální ředitel WHO v září. Nyní je tomu ale jinak.
LIVE: Media briefing on global health issues with @DrTedros https://t.co/6foPtywBxc
— World Health Organization (WHO) (@WHO) December 2, 2022
„Jsme mnohem blíže k tomu, abychom mohli prohlásit, že krizová fáze pandemie skončila, ale ještě v tomto bodě nejsme,“ uvedl Tedros na páteční konferenci. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že přibližně 90 % světové populace má v současné době určitou hladinu protilátek vůči koronaviru SARS-CoV-2 v důsledku očkování nebo prodělání nemoci COVID-19.
V posledních týdnech jsou rekordně vysoké počty nově nakažených v Číně a po měsících poklesu začaly nové případy přibývat i v některých částech Velké Británie. „Ačkoli COVID-19 a chřipka mohou být pro mnohé mírné infekce, nesmíme zapomínat, že mohou způsobit vážná onemocnění nebo dokonce smrt těm nejzranitelnějším v našich komunitách,“ uvedla ředitelka programů veřejného zdraví v Britské agentuře pro zdravotní bezpečnost Mary Ramsay pro reuters.com.
"WHO estimates that at least 90% of the world’s population now has some level of immunity to SARS-CoV-2, due to prior infection or vaccination. We are much closer to being able to say that the emergency phase of the pandemic is over – but we’re not there yet"-@DrTedros #COVID19
— World Health Organization (WHO) (@WHO) December 2, 2022
Podle generálního ředitele WHO mezery v trasování, testování a očkování proti onemocnění COVID-19 vytvářejí ideální podmínky pro vznik nové a nebezpečnější varianty koronaviru, která by mohla výrazně zvýšit počet obětí.
Světová zdravotnická organizace vyzvala vlády po celém světě, aby se zaměřily na oslovení těch, kteří jsou nejvíce ohrožení, jako jsou lidé starší 60 let a lidé trpící dalším onemocněním. Tyto skupiny lidí by měly mít možnost se nechat přednostně naočkovat proti koronaviru.