Výzkumy na ISS odhalují, že astronauti mohou při cestě na Mars přijít o zrak

Výzkumy na ISS odhalují, že astronauti mohou při cestě na Mars přijít o zrak
Fotografie: NASA
  • Během pobytu na ISS hlásilo 70 % astronautů změny ve vidění
  • Po návratu na Zemi ale symptomy zmizely
  • Při dlouhých letech na Mars ale mohou být změny nevratné

Cesty na Mars jsou stále blíže. Ačkoliv se zatím lidstvo ještě nevrátilo na Měsíc, Donald Trump nedávno uvedl, že chce přistát s astronauty na Marsu do roku 2029. Toto datum je téměř nemožné, ale nejde jen o přípravy rakety a samotné cesty, která bude dlouhá a namáhavá, ale i astronauty samotné. Ačkoliv mají špičkový výcvik a tráví dlouhé měsíce na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), dlouhý pobyt ve vesmíru má vliv na jejich zdraví. A právě cesta na Mars by mohla jejich zdraví poškodit nevratně.

Na ISS se mění astronautům vidění

Astronauti, kteří pobývali na ISS šest až dvanáct měsíců, zaznamenali podle nově zveřejněné studie významné změny zraku kvůli takzvanému „neurookulárnímu syndromu spojenému s kosmickým letem“ (SANS). Tyto změny postihují přibližně 70 % astronautů, přičemž SANS má příznaky jako je otok zrakového nervu, zploštění v zadní části oka a celkové změny ve vidění. K těmto změnám dochází v důsledku mikrogravitace, která způsobuje posun tekutin v těle, čímž dochází k tlaku na oči.

Jakmile se ale astronauti vrátí na Zemi, ve většině případů dojde k návratu do normálu, případně pomohou korekční brýle. Dlouhodobé účinky v mikrogravitaci ale nebyly dosud testovány, a tak není jisté, jaké následky by to mohlo mít při letech na Mars. Aktuálně ani podle space.com neexistuje léčba, ani preventivní opatření, která by zaručila zdraví astronautů při dlouhém pobytu v mikrogravitaci.

Ve studii se vědci zaměřili na tři klíčová měření, která měřili před a po vesmírných misích – oční rigiditu, nitrooční tlak a amplitudu očního pulzu. „Studie zjistila významné změny v biomechanických vlastnostech očí astronautů: 33procentní pokles tuhosti oka, 11procentní pokles nitroočního tlaku a 25procentní snížení amplitudy očního pulzu,“ uvedli vědci ve studii.

Ačkoliv tyto oční změny nejsou důvodem k obavám, jelikož mise na ISS trvají většinou půl roku a po návratu na Zemi symptomy zmizí, při dlouhých vesmírných cestách by to již problém být mohl. Jen cesta na Mars bude trvat až rok, to znamená, že astronauti budou vystaveni mikrogravitaci několik let. Jaké dopady by to mělo na jejich zdraví, zatím není schopen nikdo přesně sdělit.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze