Ačkoliv teleskop Jamese Webba většinou nahlíží dále do vesmíru až na jeho samotný počátek, dokáže zaměřit i naše vesmírné sousedy ve Sluneční soustavě. Minulý rok se mu podařilo zachytit Neptun včetně jeho prstenců a nyní se zaměřil na Uran. Díky jeho přístrojům se podařilo zobrazit i ty nejslabší prstence kolem plynného obra, které dříve zaznamenala pouze dvě zařízení: Voyager 2 při průletu v roce 1986 a observatoř Keck.
Uran je naší sedmou planetou a jako jediný se otáčí v úhlu téměř 90 stupňů vzhledem k jeho oběžné dráze. To způsobuje extrémní roční období, kdy jeho póly zažívají mnoho let stálého sluneční svitu střídající se s naprostou tmou. Než Uran jednou oběhne Slunce, trvá mu to 84 let. Aktuálně panuje na severním pólu Uranu pozdní jaro a léto začne v roce 2028.
Webbův teleskop pořídil infračervený snímek z přístroje Near-Infrared Camera (NIRCam) a konečný reprezentativní snímek byl hozen do modrého odstínu. Planetě se také říká ledový obr vzhledem k jejímu složení. Podle NASA je většinou tvořen ze zmrzlé vody, metanu a čpavku. Uran má 13 známých prstenců a teleskop jich na snímku zachytil 11, ačkoliv některé jsou tak jasné, že se zdají jako jeden větší. Devět z nich je klasifikováno jako hlavní a dva jsou prachové.
Uranus has never looked better. Really.
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) April 6, 2023
Only Voyager 2 and Keck (with adaptive optics) have imaged the planet's faintest rings before, and never as clearly as Webb’s first glimpse at this ice giant, which also highlights bright atmospheric features. https://t.co/aE3rJIqVKy pic.twitter.com/RZElIRkudl
Kromě samotné planety s prstenci Webbův teleskop zaznamenal také několik z jeho 27 známých měsíců. Pořízený snímek vznikl za pouhých 12 minut a za pomoci dvou filtrů – je tedy jasné, že toho teleskop dokáže vidět mnohem více. „To je jen špička ledovce toho, co Webb dokáže při pozorování této tajemné planety. Nyní probíhají další studie Uranu a další jsou plánovány,“ uvedla NASA. Vědci očekávají, že další pozorování odhalí i zbylé dva prachové prstence.