V pátek zemřela tvář jednoho z určujících memů uplynulých patnácti let. Fenka plemene šiba-inu jménem Kabosu ve svých 18 letech zemřela a její majitelé to oznámili jak jinak, než na sociálních sítích.
Její osud přitom začal nenápadně a nic nenasvědčovalo tomu, že by se měla stát jedním z nejznámějších psích jmen historie. V roce 2008 ji jako záchranářského psa adoptovala Atsuko Sato, učitelka v mateřské škole. Sato si vedla blog, kde sdílela fotografie svých mazlíčků, a v únoru 2010 zveřejnila tehdy obyčejnou aktualizaci. Tehdy ani zdaleka netušila, že jednu z fotografií jejího psa nakonec uvidí celý internet.
Těžko říct, čím se snímek tohoto psa stal tak zajímavý. Nejspíše v tom ale hraji roli jeho výraz, který je téměř lidský. Někteří jej dokonce v nadsázce přirovnávají ke známému obrazu Mona Lisa, který také vyvolává nekonečné debaty o tom, jaké emoce zachycuje. Snímek psa se ale pak stal základem nesčetného množství memů, log a dalších virálně šířených internetových poselstvích.
Vše vyvrcholilo, když se stal „tváří“ Dogecoinu, žertovné kryptoměny, kterou v roce 2021 začal promovat Elon Musk. Muska pak zažalovali investoři do Dogecoinu, kteří miliardáře obvinili, že hodnotu kryptoměny svými výroky vyhnal vysoko a pak ji nechal klesnout. A nejde o žádné drobné, probíhající soud má rozhodnout o 258 miliardách dolarů nároků. Když podobné pokusy podnikal ve světě akcií, obvykle za to následoval v jejich regulovaném prostředí trest, u kryptoměn to bude složitější otázka.
— Elon Musk (@elonmusk) May 24, 2024
Nejspíše i proto k úmrtí jedné japonské fenky kondoluje i sám Elon Musk a věnují se mu celosvětové agentury a média. Jeho zamyšlený výraz jako by nechápavě sledoval proměnu internetu, která se udála během 18 let jejího psího života: od studnice vědomostí a nástroje pro spojování lidí, až po současné zrcadlo nastavené lidské hlouposti a pošetilosti.