Studie publikovaná ve vědeckém časopise Cell odhalila, že v důsledku změn klimatu mění zvířata svá těla. Největší změny probíhají u teplokrevných živočichů, kterým rostou větší zobáky, končetiny a uši, díky kterým lépe regulují svoji tělesnou teplotu. Vědci, kteří na studii pracovali, upozorňují, že fyziologické změny neznamenají, že by se zvířata dokázala se změnou klimatu lépe vyrovnat. Pokud nezvládnou kontrolovat svoji tělesnou teplotu, mohou se přehřát a zemřít.
Climate change is causing some warm-blooded animals to "shapeshift," by evolving larger beaks, legs, and ears to better regulate their body temperatures as the planet gets hotter. Learn more in this @Trends_Ecol_Evo review by @zuuletc and colleagues: https://t.co/IF0hg1yfmT pic.twitter.com/fH3J5gmkTL
— Cell Press (@CellPressNews) September 11, 2021
„Když se začne debatovat o klimatických změnách, lidé se ptají, zda dokážou přežít nebo zda existuje technologie, která by pomohlo problém vyřešit. Je ale nejvyšší čas, abychom zjistili, zda se těmto změnám umí přizpůsobit i zvířata,“ uvedla autorka studie Sara Ryding.
V průběhu let se některým zvířatům vyvinul zobák nebo uši v teplejším podnebí tak, aby se lépe zbavila tepla. Je to dané díky většímu povrchu těla, na kterém se nadměrné teplo může rozprostřít. U několika druhů australských papoušků byl vypozorován růst o 4 až 10 %.