Klimatické změny nutí zvířata, aby se přesouvala na nová místa – tím zvyšují počet příležitostí k přenášení virů mezi nové druhy. Podle nového výzkumu publikovaného v odborném časopise Nature by se do roku 2070 mohlo objevit minimálně 15 tisíc mezidruhových přenosů virů, pokud bude globální oteplování nadále pokračovat.
Minimálně 10 tisíc druhů virů, které kolují pouze mezi zvířaty, je schopno nakazit i člověka. Vědci mají obavy, že tyto viry se nakonec rozšíří i mezi lidmi, což by mohlo vyvolat další zdravotní krizi, jako je pandemie koronaviru. „V konečném důsledku nám tato práce poskytuje další nezpochybnitelné důkazy, že nadcházející desetiletí budou nejen teplejší, ale i nemocnější,“ uvedl pro theverge.com spoluautor studie Gregory Albery.
As #ClimateChange is reality now. Do read this paper published in @Nature which showcases how Climate change increases cross-species viral transmission risk. In short climate change enhancing #pandemics. https://t.co/eXtSbIFvHs pic.twitter.com/lcNzNL3lgq
— Parveen Kaswan, IFS (@ParveenKaswan) April 29, 2022
Jak globální teploty rostou, mnoho druhů zvířat bude muset pravděpodobně migrovat, protože klima, ve kterém žijí, se mění. Některá místa, která byla v minulosti příliš chladná, jsou nyní pro některé druhy lákavé. Jak se přesouvají, přenášejí s sebou patogeny virů. Kvůli tomu mají viry více hostitelů, se kterými se budou daleko více šířit. Díky tomu se dostanou do míst, kam by se v minulosti neměly šanci dostat. „Dokonce i nyní tento proces pravděpodobně probíhá,“ dodal Albery.
Vědci přenos virů ze zvířat na člověka nazývají zoonóza. Příkladem může být právě koronavirus, kde došlo k přenosu viru z netopýra na člověka. Pandemie koronaviru se objevila krátce po dokončení tohoto výzkumu. To podle autorů ukazuje na naléhavou potřebu připravit se na další zoonózy. „Musíme to brát jako hrozbu v reálném času,“ uvedl biolog z univerzity v Georgetownu Colin Carlson.