Kometa C/2017 K2 (Panstarrs), kterou objevil Hubbleův vesmírný dalekohled v roce 2017, se 15. července přiblíží k Zemi. Kolem Země proletí ve vzdálenosti přibližně 270 milionů kilometrů. Podle earthsky.com byla K2 považována za nejvzdálenější aktivní kometu, která byla kdy spatřena až do minulého roku, kdy byla objevena megakometa Bernardinelli–Bernstein o průměru asi 150 kilometrů.
K2 se za posledních pět let neustále přibližuje k Zemi. Kometa je tvořena převážně zmrzlými plyny, horninou a prachem a jakmile se začne přibližovat ke Slunci, pevný led se začne měnit na plyn a kolem komety se vytvoří mrak zvaný koma. Kometa byla aktivní již v roce 2017, kdy byla objevena a nacházela se od Slunce 2,4 miliardy kilometrů.
A huge comet will make its closest approach to Earth in July. Here's how to watch it live. https://t.co/ouiWEhTvFy pic.twitter.com/lL2mb772xh
— SPACE.com (@SPACEdotcom) July 1, 2022
Původně se na základě pozorování komety kanadsko–francouzsko–havajským dalekohledem zdálo, že má v průměru 30 až 160 km. Hubbleův vesmírný dalekohled ale ukázal, že má nejspíše jen 18 km. Přiblížení k Zemi poskytne profesionálním observatořím možnost odhalit, jak velké jádro komety doopravdy je. Pokud budete chtít průlet komety vidět, bohužel to pouhým okem nepůjde, avšak díky projektu Virtual Telescope Project bude možné sledovat průlet komety online a vysílání začne 15. července 15 minut po půlnoci středoevropského času.