Kometu C/2022 E3 (ZTF) objevili astronomové pomocí průzkumné kamery Zwicky Transient Facility teprve minulý rok v březnu a zanedlouho dosáhne perihélia – tedy místa, kde bude nejblíže ke Slunci, což nastane 12. ledna. V tento den bude kometa vzdálena od Slunce asi 1,11 astronomické jednotky (Země je vzdálena 1 astronomickou jednotku, což je přibližně 150 milionů kilometrů). 1. února pak proletí kometa kolem Země ve vzdálenosti asi 42 milionů kilometrů.
Již nyní je však možné kometu pozorovat, ačkoliv k tomu budete potřebovat dalekohled. Aktuálně se podle earthsky.com kometa nachází v souhvězdí Corona Borealis (Severní koruna), pokud se však její jasnost bude neustále navyšovat, jako doposud, mohla by na konci tohoto měsíce a začátku února být v noci pozorovatelná pouhým okem.
Next week, Comet C/2022 E3 will reach perihelion, its closest point to the sun. Then, on February 2, it'll reach its nearest point to the Earth. These are prime times to view this icy visitor from the outer solar system: https://t.co/kus0v1Am72 ☄️
— EarthSky (@earthskyscience) January 5, 2023
📸 Thank you, Eliot Herman! pic.twitter.com/j50EHdGurY
Kometa bude viditelná z celé severní polokoule a aktuálně ji lze nejlépe pozorovat nad ránem. Na konci ledna ji pak můžete spatřit spíše po západu slunce. Pokud vlastníte dalekohled, můžete kometu 12. ledna pozorovat u souhvězdí Herkula. 10. února pak bude prolétat velmi blízko Marsu. Kometa navíc obíhá Slunce v opačném směru než Země, a to znamená, že se bude po obloze pohybovat rychle. Dalekohledem bude kometa pozorovatelná až do konce dubna.
Co je kometa?
Jako komety jsou označovány vesmírné objekty ze zmrzlých plynů, hornin a prachu, které obíhají kolem Slunce. Komety nejspíše pocházejí z Oortova oblaku, který se nachází na okraji naší Sluneční soustavy. Jejich svítící ohon vznikne ve chvíli, kdy se přiblíží ke Slunci a začne se vnější vrstva zahřívat. Po zahřátí se začnou části komety uvolňovat a odpařovat a vytvoří za sebou svítící ohon, který se může táhnout i miliony kilometrů. Podle odhadů se v Oortově oblaku nachází miliardy komet, přičemž dle NASA víme aktuálně o 3 743.