Kometa C/2023 P1 Nishimura aktuálně prolétá kolem Země a pomalu se přibližuje ke Slunci. Tento týden tak bude možné ji naposledy zahlédnout. Bohužel abyste ji spatřili, budete potřebovat alespoň malý dalekohled, jelikož je od nás vzdálená více jak 125 milionů kilometrů a každý den se vzdaluje. Kometa byla objevena teprve nedávno, a to 12. srpna, kdy ji zahlédl amatérský astronom Hideo Nishimura z Japonska. To, že ji zahlédl dříve než jakákoliv observatoř na Zemi, je opravdový úspěch.
Kometu lze spatřit podle space.com asi hodinu před východem Slunce v souhvězdí Lva. Najdete ji tedy těsně nad obzorem ještě několik dní, než nepůjde zahlédnout přes sluneční paprsky. Pozorování nyní neruší ani Měsíc, který je téměř v novoluní a na obloze tak příliš nesvítí. Nejblíže ke Slunci pak bude kometa 17. září, kdy se k němu přiblíží na vzdálenost 43 milionů kilometrů, což je blíže, než obíhá Merkur. Pokud nedojde k rozložení, budou ji poté moci pozorovat lidé na jižní polokouli.
Podle earthsky.org byly provedeny výpočty její dráhy a Nishimura oběhne Slunce každých 435 let. To znamená, že se jedná o kometu v naší Sluneční soustavě a ne o mezihvězdnou, která by pouze prolétala.
The green-tailed comet Nishimura will be visible from the northern hemisphere in the mornings before sunrise until 17 September, when it will pass closest to the sun. https://t.co/vJGXMnoLzU
— New Scientist (@newscientist) September 12, 2023
Pravděpodobně vytvořila meteorický roj Sigma-Hydrid
Astronomové také zjistili, že nově objevená kometa má podobnou dráhu jako každoroční meteorický roj Sigma-Hydrid. Jedná se o méně známý meteorický roj, jelikož počet padajících meteorů není tak vysoký jako například u Perseid. Tento roj můžeme pozorovat každoročně mezi 9. až 12. prosincem. V tomto roce tedy bude pro astronomy důležité Sigma-hydrid pozorovat, jelikož by mohli s jistotou potvrdit, zda opravdu pochází z této komety.