Ultrazpracované potraviny jsou v dnešním světě naprosto běžně k dostání prakticky všude. Nejedná se jen o polotovary jako jsou pizza, hranolky či omáčky, ale patří mezi ně i masné výrobky, fastfoody, zmrzlina, slazené nápoje, sladkosti či potravinářské přídatné látky. Je tedy zřejmé, že se s nimi setkáváme prakticky denně a jejich konzumace není zrovna zdraví prospěšná. Jak ukázala zveřejněná studie, která probíhala celých 30 let, čím více ultrazpracovaných potravin jíme, tím se i zvyšuje procento předčasného úmrtí.
Studie se zúčastnilo 76 563 žen a 39 501 mužů, přičemž u žádného z účastníků nebyla dříve diagnostikována rakovina, kardiovaskulární onemocnění nebo cukrovka. Lidé poskytovali od roku 1986 do roku 2018 každé dva roky informace o svém zdravotním stavu i životním stylu a každé čtyři roky vyplnili podrobný dotazník o konzumaci potravin.
Ti, kteří konzumovali ultrazopracovaných potravin nejméně, za den snědli v průměru asi tři porce. Lidé s nejvyšší konzumací snědli porcí v průměru za den sedm. Tito lidé pak měli o 4 % vyšší úmrtnost, a to z jakéhokoliv důvodu, oproti těm, kteří tyto potraviny jedli nejméně. Největší souvislost s úmrtím vykazovaly nejvíce masné produkty a mořské plody, následované slazenými nápoji (cukrem i umělými sladidly) a dezerty na bázi mléčných výrobků.
Here are the ultraprocessed foods you most need to avoid, according to a 30-year study | CNN https://t.co/DtXBqitDqR pic.twitter.com/dg12akFvgX
— Dr. David L. Katz (@DrDavidKatz) May 9, 2024
Podle CNN ale budou muset ještě výzkumníci zjistit, které složky z ultrazpracovaných potravin mají negativní vliv na zdraví. Důležité také je, aby měli lidé pestrý jídelníček a všeobecně konzumovali zdravou stravu. „Není to jen černobílé. Jednotlivá jídla nejsou dobrá ani špatná, obsahují prvky obojího a rovnováha mezi těmito dvěma může záviset na tom, kolik toho sníte,“ uvedl Dr. Peter Wilde, který dříve pracoval v centru Quadram Institute – centru pro výzkum potravin a zdraví.