V uplynulém týdnu došlo k mírnému zvýšení nemocnosti akutními respiračními infekcemi (ARI) o 4,3 %. Na konci minulého týdne tak celková nemocnost v České republice byla na úrovni 1 363 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Nejvyšší nemocnost nadále hlásí Pardubický a Jihomoravský kraj.
K nárůstu nemocnosti došlo ve všech věkových skupinách kromě osob nad 65 let věku. Výrazné zvýšení počtu nemocných (ARI) bylo zaznamenáno v Karlovarském kraji, kde vzrostly počty nemocných skoro o 30 procent (28,4 %) a dosáhly hodnoty 1 392 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Dále v Moravskoslezském kraji, kde došlo k více než čtvrtinovému nárůstu (25,7 %) oproti minulému týdnu, relativní nemocnost dosáhla čísla 1 550 na 100 tisíc obyvatel.
Minulý týden došlo k mírnému zvýšení nemocnosti akutními respiračními infekcemi o 4,3 % ve věkových skupinách do 65 let. Nemocnost u chřipkových onemocnění oproti minulému týdnu klesla, avšak ve věkové skupině 25-64 let byl zaznamenán vzestup o 10, 5 %. pic.twitter.com/OdL3ELzNUG
— Hygienická služba ČR (@Hygiena_cz) February 20, 2023
Nejvyšší počty nemocných byly stejně jako v minulém, tedy 6. kalendářním týdnu, hlášeny z Pardubického kraje. Tam nemocnost činila 2 233 na 100 tisíc obyvatel. V Jihomoravském kraji pak je hlášeno 2 002 nemocných na 100 tisíc obyvatel. U chřipkových onemocnění (ILI) došlo v celé republice k poklesu nemocnosti o 7,5 procenta oproti minulému týdnu. Pokles byl evidován ve všech věkových skupinách, s výjimkou populace 25 až 64 let, kde byl zaznamenán vzestup o 10,5 %.
Podle poslední zprávy Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) dochází v evropských zemích od 5. týdne roku 2023 ke zvýšené cirkulaci chřipkového viru typu B, a tím i k mírnému zvýšení záchytu pozitivní vzorků v primární péči. Sezónní výskyt akutních respiračních onemocnění a chřipkových onemocnění v zemích evropského regionu nadále přetrvává. „V Evropě sice klesá výskyt chřipky typu A, zvyšuje se ale cirkulace chřipky typu B. S tím souvisí i aktuální mírný vzestup nemocnosti v České republice. Situaci lze nadále považovat za regionální ohniska respiračních onemocnění,“ komentoval vývoj MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.