Astronomové objevili exoplanetu několikrát větší než Jupiter

Astronomové objevili exoplanetu několikrát větší než Jupiter
Fotografie: ESA
  • Poprvé se pomocí dat ze sondy Gaia podařilo objevit exoplanetu
  • Je 15krát větší než Jupiter a její oběžná dráha je trojnásobná
  • Od sondy Gaia a dalekohledu Subaru astronomové očekávají další objevy

Pomocí dat ze sondy Gaia, která mapuje hvězdy v našem nejbližším okolí, a japonského dalekohledu Subaru, objevili astronomové první exoplanetu, která byla sondou Gaia objevena pomocí gravitace, jež planeta vyvolává na své hvězdě. Objevování exoplanet kolem hvězd ve vesmíru je možné několika způsoby, které jsou rozděleny do dvou základních kategorií: přímé a nepřímé.

Obě tyto varianty pak mají své výhody i nevýhody. Nepřímá metoda znamená, že je planeta objevena pomocí vlivu, který má na svoji hvězdu. Při přímé metodě je exoplaneta viděna dalekohledem. Podle ESA bylo pomocí nepřímé techniky objeveno už přes 5 000 exoplanet. Pomocí druhé metody to byla asi jen dvacítka vesmírných světů. Přímé zobrazování je velmi složité, jelikož aby byla planeta pozorovatelná, je potřeba, aby byla dostatečně vzdálena od své mateřské hvězdy, zároveň musí být mnohem větší než Jupiter. Těchto typů planet však ve vesmíru mnoho nenajdete.

Objev planety byl učiněn na základě spojení několika informací. Nejdříve byla použita data Hipparcos-Gaia, která zahrnují i dřívější data z mise Hipparcos. „Z této databáze tým identifikoval řadu hvězd, u kterých se zdálo, že mění polohu na noční obloze způsobem, který naznačuje, že každou z nich obíhá obří planeta,“ uvedla ESA. Poté pomocí teleskopu Subaru vědci exoplanetu zachytili a potvrdili.

Astronomové očekávají další objevy

Nově objevená exoplaneta dostala pojmenování HIP 99770 b a je asi 16krát větší než Jupiter. Hvězda HIP 99770, okolo které obíhá, je asi dvakrát hmotnější než Slunce, a tak i přestože má asi třikrát delší oběžnou dráhu než Jupiter, v porovnání mezi sebou dostávají tyto dvě planety světla stejně.


Nalezení exoplanety touto formou poskytuje astronomům novou možnost, jak je hledat pomocí dat ze sondy Gaia a ze Subaru. „Objev této planety vyvolá desítky navazujících studií,“ řekl Thayne Currie z Japonské národní astronomické observatoře. Vědci jsou si jisti, že touto metodou naleznou další světy – již nyní analyzují data přibližně z dalších 50 hvězd, které slibují nové objevy. Astronomové tak doufají, že jednou naleznou planetu, která je podobná Zemi.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze