Pomocí dat, které dodala sonda Gaia od Evropské kosmické agentury (ESA), byla objevena nejbližší a druhá nejbližší černá díra. Pojmenování dostaly Gaia BH1 a Gaia BH2. První se nachází 1 560 světelných let od Země v souhvězdí Ophiuchus, druhá je 3 800 světelných let daleko v souhvězdí Kentaura. A nejde o blízkost, co z nich dělá zajímavé, výjimečné jsou tím, že hvězdy kolem nich obíhají v mnohem větších vzdálenostech, než bylo dříve pozorováno.
Objeveny byly při studiu pohybu jejich doprovodných hvězd a podivné kolísání v jejich pohybu naznačovalo, že se okolo nachází hmotný objekt. Obě černé díry jsou přibližně 10krát hmotnější než Slunce. Že jde o černé díry, ne o jiné vesmírné objekty, vědci zjistili díky tomu, že z místa nevyzařuje žádné světlo.
Až do nedávna se černé díry objevovaly na základě materiálu, který padal do děr a produkoval rentgenové a rádiové vlny. Nově objevené černé díry lze hledat pouze na základě jejich gravitace, jelikož jsou tak černé, že je nelze vidět. „Vzdálenosti hvězd od černé díry a oběžné dráhy hvězd kolem nich jsou mnohem delší než u jiných známých binárních systémů černých děr a hvězd. Tyto bližší páry nazývané rentgenové dvojhvězdy mají tendenci být velmi jasné v rentgenovém a rádiovém světle, proto se snáze hledají,“ uvedla ESA.
1/ 🕳️🕳️ @ESAGaia has discovered the two closest black holes to Earth ever found!
— ESA Science (@esascience) March 30, 2023
This discovery alludes to a new family of #blackholes which is invisible, relatively ‘close-by’ and has stellar companions in large orbits around them ✨https://t.co/6cIfUGMmfU#GaiaMission pic.twitter.com/y2qlJpa67R
Gaia měří polohy a pohyby miliard hvězd. Jejich pohyb po obloze může poskytnout informace o objektech, které hvězdy gravitačně ovlivňují, což zahrnuje i černé díry. „Přesnost Gaiiných dat byla pro tento objev zásadní. Černé díry byly nalezeny na základě pozorování drobného kolísání doprovodných hvězd na oběžných drahách kolem nich. Žádný jiný přístroj není schopen takových měření,“ uvedl vědec projektu Gaia Timo Prusti. Sonda poskytla měření ve třech směrech, ale bylo zapotřebí i pozemních observatoří, aby bylo astronomy potvrzeno, že se opravdu jedná o černé díry. Gaia nadále přijímá data, je tak pravděpodobné, že těchto černých děr objeví mnohem více.