Společnost Blue Origin je známá tím, že nabízí cesty na okraj vesmíru a zpět. Tento let trvá přibližně 11 minut a vesmírní turisti při něm zažijí několik minut stavu beztíže. Kapsle New Shepard je znovupoužitelná a celkem 21krát doletěla úspěšně zpět na Zem. S úspěšným startem počítala společnost i včera, vše se ale změnilo minutu po vypuštění, kdy byla viditelná anomálie, která spustila u kapsle New Shepard nouzový únikový systém.
Za dobu, co New Shepard létá, se jedná teprve o druhý problém. Poprvé se tak stalo podle space.com v roce 2015, kdy nosná raketa místo přistání havarovala. Mise NS–23 byla naštěstí bez posádky. Kapsle vezla celkem 36 kusů užitečného zatížení do suborbitálního prostoru a zase zpět. Jestli užitečné zatížení utrpělo nějaké poškození, to zatím není jasné. „Byla to mise s nákladem bez astronautů na palubě. Únikový systém kapsle fungoval tak, jak byl navržen,“ uvedla společnost na Twitteru.
We’re responding to an issue this morning at our Launch Site One location in West Texas. This was a payload mission with no astronauts on board. The capsule escape system functioned as designed. More information to come as it is available.
— Blue Origin (@blueorigin) September 12, 2022
Kapsle se po vyšlehnutí plamenů vzdálila od nosné rakety a bezpečně přistála pomocí padáků na zem. Posilovač prvního stupně dopadl na zem a pravděpodobně byl zničen. Blue Origin aktuálně provozuje dvě sestavy (nosná raketa a kapsle) New Shaperd, přičemž jedna je určena pro vesmírnou turistiku a druhá pro lety s nákladem. S lidskou posádkou bylo zahájeno celkem šest misí, co se ale týče letu s nákladem, tento byl první. Zda incident negativně ovlivní další lety s vesmírnými turisty, bude nejspíše jasné až ve chvíli, kdy Blue Origin zjistí, co bylo příčinou. Jedno je však jasné – společnost pro vesmírnou turistiku využívá jinou raketu.
Booster failure on today’s uncrewed flight. Escape system performed as designed. pic.twitter.com/xFDsUMONTh
— Blue Origin (@blueorigin) September 12, 2022