Z hlediska nemocnosti v rámci České republiky se dá říci, že stojíme na prahu epidemie akutních respiračních infekcí. Vyhlášení epidemie je v rukou Hlavní hygieničky ČR a sledování aktuálního stavu (SZÚ) v jednotlivých krajích zajišťují Krajské hygienické stanice. Státní zdravotní ústav zpracovává pravidelná týdenní hlášení KHS a spolupracujících virologických laboratoří o stavu respiračních infekcí.
Ve 49. týdnu SZÚ eviduje další vzestup nemocnosti akutních respiračních infekcí včetně chřipky (ARI). Aktuálně tato nemocnost v ČR dosáhla hodnoty 1 754 na 100 000 obyvatel, což představuje vzestup o více než 20 % (20,4 %) v porovnání s minulým týdnem.
„Nárůsty nemocnosti nadále evidujeme ve všech krajích a ve všech věkových skupinách, což odpovídá zvyšujícím se počtům pozitivních záchytů chřipkových virů a dalších respiračních původců v populaci. Nemocnost se výrazně zvyšuje i u tzv. chřipkových onemocnění (ILI – influenza like illness), což je na počátku chřipkové epidemie typické. V této kategorii se nemocnost v porovnání s minulým týdnem zvýšila celkově o 112 %,“ uvádí vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí.
NEpomáhejme virům se šířit! ČR je na hranici chřipkové epidemie. Je dobré myslet na základní hygienická pravidla. Respirátor chrání, nestyďme se ho nosit. Hygiena rukou je významnou prevencí proti přenosu virů. Kýchejme a kašlejme do kapesníku. Chraňme zdraví své i našeho okolí. pic.twitter.com/ji1JdQt9Mo
— Státní zdravotní ústav (@szupraha) December 13, 2022
„Z hlediska nemocnosti se v rámci České republiky nacházíme na hranici epidemie akutních respiračních infekcí. Situace se nehodnotí snadno, neboť v současnosti se ve vyšší míře uplatňuje několik původců respiračních onemocnění, kteří současně vedle sebe cirkulují v populaci, zejména viry chřipky, SARS-CoV-2 a RS virus. Lze předpokládat, že v dalším týdnu se počty nemocných s chřipkou budou dále zvyšovat,“ dodává MUDr. Jan Kynčl.
Co se týká očkování proti chřipce, stále je možné se nechat očkovat, ale je potřeba počítat s tím, že ochranný účinek nastupuje až zhruba za 14 dnů od aplikace vakcíny. Je také nanejvýš vhodné se očkovat pouze, pokud je člověk aktuálně v dobrém zdravotním stavu, tedy nikoli například s právě probíhající respirační infekcí. Stejně tak přeočkování proti COVID-19 je stále aktuální, ale opět platí, že člověk by na očkování měl jít zdravý. To je ostatně doporučení platné pro všechny druhy očkování.
„Vakcíny, které jsou k dispozici, jsou podle předběžných analýz dobře zacílené na aktuální směs virů chřipky, které se objevují v České republice a v Evropě. Jak v naší, tak v evropské populaci cirkuluje především chřipka typu A, přičemž se vyskytují oba dva její subtypy, H3N2 i H1N1. Chřipka typu B cirkuluje omezeně, přičemž zachycena je jen linie Victoria,“ uzavírá MUDr. Jan Kynčl.