Chcete letět se svým domácím mazlíčkem? Záleží na jeho velikosti i aerolince

Chcete letět se svým domácím mazlíčkem? Záleží na jeho velikosti i aerolince
Fotografie: unsplash.com
  • Každá aerolinka si může určit, zda umožní přepravu zvířat v kabině letadla
  • Váha i s přepravkou nesmí přesáhnout 8 kg, maximální rozměry se však mezi společnostmi liší
  • Před odletem je potřeba zkontrolovat, zda má zvíře potřebná očkování a musí mít čip

Létání se stává čím dál dostupnější, a tím přibývá i počet pasažérů. Kromě toho i lidí, kteří si s sebou chtějí vzít svého domácího mazlíčka. Většinou se jedná o psa, ale jsou i kočky, které rády cestují a na svého majitele jsou silně vázány. Nejjednodušší řešení je samozřejmě zvíře nechat doma a předat ho do péče příbuzným, případně zajistit hotel pro psy či kočky. Pokud si ale chcete svého čtyřnohého kamaráda vzít s sebou na dovolenou, je potřeba pečlivě vybírat leteckou společnost a vše si dopředu ověřit.

Pokud se jedná o střední a velké rasy psů, je nutné projít klasickým odbavením a psi s vámi nemohou být na palubě letadla. V případě, že však chcete mít zvíře u sebe pod sedadlem, je potřeba splňovat určité podmínky co se týče velikosti přepravky a celkové váhy, přesto ne každá letecká společnost dovoluje převážet zvířata na palubě.

Co udělat nejdříve?

Ještě předtím, než začnete vůbec zvažovat variantu letu se psem či kočkou, je potřeba zjistit, zda daná letecká společnost, se kterou chcete letět, tuto možnost nabízí a pokud ano, tak jaké má podmínky. Letecké společnosti se většinou shodnou na tom, že maximální váha přepravky včetně zvířete musí být do 8 kg, rozchází se ale v maximálních rozměrech, které bude potřeba dodržet. Za zvíře také budete platit poplatek navíc, který se pohybuje v rámci tisíců korun.

Pokud se zaměříme na aerolinky, které jsou Čechy často využívané, zjistíme, že podmínky jsou opravdu rozdílné. Například letecká společnost Ryanair nedovoluje přepravu zvířat vůbec, pokud nepočítáme vodicí a asistenční psy. Společnost Smartwings přepravu nabízí a za zvíře na palubě si připlatíte 75 eur, což je aktuálně necelých 1 800 Kč. I zde ale narazíte na výjimky – zvířata vám nepřepraví do a ani z Dubaje, Keflavíku, Ras Al Khaimah a Marsa Alam. Tyto výjimky nemusí být nutně pravidlem aerolinek, ale dané země.

Kočka

Pokud vás zajímá, které další aerolinky nabízí přepravu psů a koček v kabině letadla, jsou to podle skyscanner.net například Air France, Delta, Lufthansa, TUI nebo Turkish Airlines. Mají však rozdílné požadavky pro rozměry přepravky. Vždy si tedy dopředu jednotlivé podmínky prověřte. Pokud letíte s dvěma společnostmi, bude potřeba splnit podmínky obou.

Máte potřebná očkování a veškerou dokumentaci?

Do zahraničí nevycestujete se svým zvířetem jen tak. Tak jako vy musíte mít pas či alespoň občanský průkaz, zvíře musí být očipované a mít potřebná očkování. Přesné podmínky pro cestování se zvířaty uvádí Státní veterinární správa, a to jak pro cestování v rámci členských států EU, tak mimo ni.

Samozřejmě cestování v rámci EU je podstatně snazší, jelikož kromě čipu (případně tetování) vám stačí pas, který je platný ve všech státech EU. V tom jsou zapsána veškerá očkování a odčervení. Pokud se vydáte mimo EU, má každý stát své požadavky, které musíte před příjezdem splnit. Některé země chtějí ještě před příjezdem vyplnit formulář, jiným stačí veterinární osvědčení, ale může se také stát, že vám daná země nedovolí si domácího mazlíčka vůbec přivézt.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze