Čína vyslala na svou vesmírnou stanici Tchien-kung první ženu

Čína vyslala na svou vesmírnou stanici Tchien-kung první ženu
Fotografie: CNSA
  • Tříčlenná posádka letěla ke stanici 6,5 hodiny a stráví na ní půl roku
  • Během pobytu bude provádět experimenty i výstupy do vesmíru
  • Čína chce vesmírnou stanici postupně rozšiřovat

Včera ve večerních hodinách středoevropského času vypustila Čína misi Shenzhou 19, která dnes brzy ráno dorazila na čínskou vesmírnou stanici Tchien-kung. Tříčlennou posádku tvoří velitel mise Cchaj Sü-če, který už na vesmírné stanici pobýval v rámci mise Shenzhou 14. Dalšími astronauty jsou Song Lingdong a Wang Haoze. Oba tchajkonauti, jak se čínským astronautům také říká, letěli do vesmíru poprvé a na oběžné dráze tříčlenná posádka stráví půl roku. Wang Haoze je zároveň první civilní čínskou ženou, která letěla do vesmíru.

Posádka odstartovala z čínského kosmodromu Wen-čchang na vrcholu rakety Dlouhý pochod 2F a do cíle dorazila za 6,5 hodiny. Velitel mise má za sebou již 182 dní ve vesmíru a také dva výstupy do kosmického prostoru. Trojice bude po dobu pobytu provádět řadu experimentů a také má naplánované výstupy do vesmíru. „Moji dva noví spoluhráči se oba narodili v 90. letech. Přestože je mezi námi věkový rozdíl, sdílíme stejný cíl: sloužit naší zemi, získávat pro ni čest a zároveň pracovat a usilovat,” uvedl podle space.com Cchaj před odletem.

Na vesmírné stanici nyní stará posádka předá velení nové a vrátí se zpět na Zemi. Předpokládaný návrat je naplánován na 3. listopadu. Tchien-kung je třímodulová vesmírná stanice, která byla dostavěna na konci roku 2022. Skládá se z hlavního modulu Tianhe a dvou přídavných modulů Wentian a Mengtian. Pokud bychom stanici poměřili s Mezinárodní vesmírnou stanicí, její velikost je přibližně pětinová. Čína ji chce ale postupně rozšiřovat a nabídnout i ke komerčnímu využití.


Čína své kosmické lety v poslední době urychluje a snaží se „dohnat“ Spojené státy, které již pracují na přistání na Měsíci i na Marsu. Čína chce na Měsíci také vlastní základnu a na jeho povrchu chce přistát i s astronauty do roku 2030. A stejně jako NASA, plánuje výstavbu základny na měsíčním jižním pólu.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze