Včera ve večerních hodinách středoevropského času vypustila Čína misi Shenzhou 19, která dnes brzy ráno dorazila na čínskou vesmírnou stanici Tchien-kung. Tříčlennou posádku tvoří velitel mise Cchaj Sü-če, který už na vesmírné stanici pobýval v rámci mise Shenzhou 14. Dalšími astronauty jsou Song Lingdong a Wang Haoze. Oba tchajkonauti, jak se čínským astronautům také říká, letěli do vesmíru poprvé a na oběžné dráze tříčlenná posádka stráví půl roku. Wang Haoze je zároveň první civilní čínskou ženou, která letěla do vesmíru.
Posádka odstartovala z čínského kosmodromu Wen-čchang na vrcholu rakety Dlouhý pochod 2F a do cíle dorazila za 6,5 hodiny. Velitel mise má za sebou již 182 dní ve vesmíru a také dva výstupy do kosmického prostoru. Trojice bude po dobu pobytu provádět řadu experimentů a také má naplánované výstupy do vesmíru. „Moji dva noví spoluhráči se oba narodili v 90. letech. Přestože je mezi námi věkový rozdíl, sdílíme stejný cíl: sloužit naší zemi, získávat pro ni čest a zároveň pracovat a usilovat,” uvedl podle space.com Cchaj před odletem.
Na vesmírné stanici nyní stará posádka předá velení nové a vrátí se zpět na Zemi. Předpokládaný návrat je naplánován na 3. listopadu. Tchien-kung je třímodulová vesmírná stanice, která byla dostavěna na konci roku 2022. Skládá se z hlavního modulu Tianhe a dvou přídavných modulů Wentian a Mengtian. Pokud bychom stanici poměřili s Mezinárodní vesmírnou stanicí, její velikost je přibližně pětinová. Čína ji chce ale postupně rozšiřovat a nabídnout i ke komerčnímu využití.
Today, the Shenzhou-18 crew warmly welcomed the Shenzhou-19 astronauts aboard the Tiangong space station. This historic moment marks China's 5th "space reunion," bringing together astronauts born in the 1970s, 1980s and 1990s on the station. The two crews took a memorable group… pic.twitter.com/8pF676Eh3Z
— Global Times (@globaltimesnews) October 30, 2024
Čína své kosmické lety v poslední době urychluje a snaží se „dohnat“ Spojené státy, které již pracují na přistání na Měsíci i na Marsu. Čína chce na Měsíci také vlastní základnu a na jeho povrchu chce přistát i s astronauty do roku 2030. A stejně jako NASA, plánuje výstavbu základny na měsíčním jižním pólu.