Čínští astronauté dokázali ve vesmíru vytvořit raketové palivo

Čínští astronauté dokázali ve vesmíru vytvořit raketové palivo
Fotografie: unsplash.com
  • Za pomoci takzvané „umělé fotosyntézy“ astronauté vytvořili kyslík a uhlovodík
  • Tato technologie by mohla vyřešit budoucí lety do vesmíru a potřebu zásob kyslíku
  • Čína chce výrobu využít na měsíční základně

Čína už má nějakou dobu svoji vlastní vesmírnou stanici, kde tchajkonauti, jak si někdy také čínští astronauti říkají, provádějí nejrůznější experimenty. Na stanici Tchien-kung se jim za pomoci „umělé fotosyntézy“, podařilo vytvořit kyslík a uhlovodík (etylen). Napodobením chemické reakce v rostlinách se tak posunuli blíže k vytváření paliva i kyslíku na měsíční základně, kterou Čína plánuje podobně jako NASA.

Podle livescience.com umělá fotosyntéza funguje na principu přeměny oxidu uhličitého a vody na kyslík a složky raketového paliva. Tímto procesem se čínští vědci zabývají už od roku 2015 a po deseti letech se jim tento proces podařilo vytvořit v mikrogravitaci. A jelikož oxid uhličitý astronauti vydechují, jednalo by se o využití místních zdrojů, kdy by nebylo potřeba do vesmíru nic speciálního dovážet.

Tato technologie napodobuje přirozený proces fotosyntézy zelených rostlin prostřednictvím inženýrských fyzikálních a chemických metod, využívajících zdroje oxidu uhličitého v uzavřených prostorách nebo mimozemské atmosféře k výrobě kyslíku a paliv na bázi uhlíku,“ uvedla podle interestingengineering.com čínská státní televize CCTV. Do budoucna by měli být astronauti schopni vytvořit i další látky, jako je metan, ethylen a kyselina mravenčí.


Čína chce s astronauty přistát na měsíčním povrchu do roku 2030 a postavit na něm dlouhodobě obyvatelnou základnu. Kyslík je na dovoz velmi nákladný, jelikož jsou potřeba obrovské nádrže. Pokud se výroba kyslíku přemístí přímo na Měsíc, vesmírná agentura by ušetřila mnoho nákladů. Aktuálně je ale tato technologie teprve v začátcích a aby byla schopná vytvořit dostatek kyslíku pro astronauty a palivo do raket, uplyne ještě nějaká doba. Dá se ale předpokládat, že tento způsob výroby je budoucností dlouhodobého pobytu ve vesmíru.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze