Čínská raketa Dlouhý pochod 5B odstartovala 24. července k čínské vesmírné stanici, kam dopravila nový modul Wentian. Čína však nechala raketu nekontrolovaně spadnout – bylo tak otázkou, kam přesně dopadne. Odborníci vypočítali, že raketa se měla vrátit zpět 31. července, nakonec se do atmosféry dostala o den dříve.
Americké vesmírné velitelství na Twitteru uvedlo, že raketa vstoupila do atmosféry nad Indický oceán 18:45 SELČ. K návratu rakety se vyjádřil i administrátor Bill Nelson, který sdělil, že Čínská lidová republika neuvedla přesné informace o trajektorii rakety – tím se ztížil výpočet jejího dopadu. „Všechny země by se měly řídit zavedenými a osvědčenými postupy a měly by se podílet na sdílení tohoto typu informací předem, aby umožnily spolehlivé předpovědi potenciálního rizika dopadu trosek, zejména u těžkých raket, jako je Dlouhý pochod 5B, která přináší značné riziko ztráty na životech a majetku. To je zásadní pro zodpovědné využívání vesmíru a pro zajištění bezpečnosti lidí zde na Zemi,“ uvedl Nelson.
#USSPACECOM can confirm the People’s Republic of China (PRC) Long March 5B (CZ-5B) re-entered over the Indian Ocean at approx 10:45 am MDT on 7/30. We refer you to the #PRC for further details on the reentry’s technical aspects such as potential debris dispersal+ impact location.
— U.S. Space Command (@US_SpaceCom) July 30, 2022
Podle cnn.com většina zbytků rakety vážící 22,5 tuny shořela nad Suluským mořem, které se nachází mezi ostrovem Borneo a Filipínami. Místním obyvatelům se podařilo hořící trosky rakety natočit a Malajská národní kosmická agentura v neděli potvrdila, že se opravdu jednalo o raketu Dlouhý pochod 5B, nikoliv o meteorit, jak se někteří domnívali. Zbývající trosky, které neshořely v atmosféře, dopadly bezpečně do Indického oceánu.
meteor spotted in kuching! #jalanbako 31/7/2022 pic.twitter.com/ff8b2zI2sw
— Nazri sulaiman (@nazriacai) July 30, 2022