Čínští vědci z Ústavu fyziky Čínské akademie věd (CAS) zkoumali vzorky měsíční půdy, které přivezl lander Chang'e 5 na konci roku 2020 z přivrácené strany Měsíce, a objevili druh minerálu obohaceného o vodu ve své molekulární struktuře. Jedná se tak o první přímou detekci molekulární vody v měsíční půdě a zároveň se ukázalo, že voda může být i v místech, kam dopadají sluneční paprsky.
Molekuly vody byly objeveny v neidentifikovatelném minerálním krystalu, který dostal název ULM-1. „Toto zjištění odhalilo potenciální formu, ve které mohou molekuly vody existovat na měsíčním povrchu: hydratované soli. Na rozdíl od těkavého vodního ledu jsou tyto hydráty velmi stabilní v oblastech Měsíce s vysokou zeměpisnou šířkou, dokonce i v oblastech osvětlených sluncem,“ uvedl server Xinhua.
Minerál se strukturou i složením podobá minerálům, které jsou na Zemi v blízkosti sopek. Podle zveřejněné studie však bylo vyloučeno, že by vzorek byl jakkoliv kontaminován pozemským materiálem, a to včetně výfukových plynů z landeru. Studovaný vzorek také obsahuje amonium, což odhaluje další informace o historii a vzniku Měsíce.
An unidentified mineral crystal called ULM-1 was discovered in Chang'e-5 lunar samples by Chinese scientists, marking for the first time that molecular water has been found in lunar soil and unveiling the existence of water molecules and ammonium on the moon, the research results… pic.twitter.com/JZCqrOV8qe
— Global Times (@globaltimesnews) July 23, 2024
Podle vědců tento objev otevírá nové možnosti, jak využívat místní zdroje. Voda je důležitá pro lidi, ale i například pro chlazení systémů. Na Měsíci ji tak bude potřeba hodně, a pokud by se měla dovážet, budou se navyšovat i náklady. Čína chce postavit na Měsíci výzkumnou stanici do roku 2035 a stejně jako NASA tak musí hledat co nejvíce zdrojů přímo na Měsíci, které by mohla využít.
Číně se také nedávno podařilo přivézt na Zemi vzorek měsíčního regolitu z odvrácené strany. Stala se tak první zemí, které se to povedlo. I u těchto vzorků se očekává, že přinesou nové objevy a také odpovědi na to, jak Měsíc vznikl.