Čína se o víkendu stala první zemí, které se podařilo přistát na odvrácené straně Měsíce. Cíl byl jediný – odebrat vzorky měsíční půdy a dopravit je zpět na Zemi. Lunární sonda Chang'e 6 dnes odletěla z měsíčního povrchu a první vzorky z odvrácené strany Měsíce míří k Zemi. Čína v místě přistání také vyvěsila poprvé svoji státní vlajku.
Podle Čínského národního úřadu pro vesmír (CNSA) sonda odebírala vzorky 2. a 3. června a ukládala je do návratové kapsle. Po celou dobu s komunikací pomáhal satelit Queqiao-2, který obíhá na oběžné dráze Měsíce. Sonda se na opačné straně nemůže se Zemí přímo spojit, a tak satelit fungoval jako prostředník.
Měsíční vzorky byly odebrány v pánvi South Pole-Aitken dvěma způsoby – vrtáním za pomoci nástrojů a extrakcí povrchu robotickým ramenem. Celkem by vzorky měly vážit okolo dvou kilogramů. Zpáteční cesta bude trvat přibližně tři týdny. Přistání Čína očekává 25. června do oblasti Vnitřního Mongolska.
📸Finally! CNSA/CASC revealed footage of Chang’e-6 sampling on the far side of the moon, after it left the moon surface. Full HD:https://t.co/uhy27x26PI pic.twitter.com/XORTvvKzlK
— CNSA Watcher (@CNSAWatcher) June 4, 2024
Čína odebrala vzorky z Měsíce již podruhé. Poprvé se jí to podařilo v roce 2020, kdy je přivezla ze strany natočené k Zemi. Tyto vzorky budou ale jedinečné. Místo, kde sonda přistála, je nejstarší impaktní pánev, která vznikla přibližně před 4 miliardami let. Vzorky by tak mohly přinést nové informace o vzniku Měsíce, Země, ale i celé Sluneční soustavy.
„Tajemná odvrácená strana Měsíce je v mnoha ohledech tak odlišná od blízké strany Měsíce, že bez vrácených vzorků nemohou vědci plně porozumět Měsíci jako celému planetárnímu tělesu,“ uvedl podle CNN James Head, který spolupracoval s čínskými vědci na misi. Čína plánuje do konce desetiletí další dvě podobné mise a zároveň chce vyslat své první astronauty na Měsíc.