Co nasbírat v lese pro zdraví? Přírodní léky na nemoci i bolesti

Co nasbírat v lese pro zdraví? Přírodní léky na nemoci i bolesti
Fotografie: Tereza Lásková, fZone.cz
  • Při procházce lesem si nasbírejte mladé smrkové výhonky
  • Obsahují vysoké množství vitamínu C a pomáhají při nachlazení
  • Skvělé jsou také listy ostružiníku, které mají antiseptické a antibakteriální účinky

Právě teď začíná všechno kvést, a to nejen na zahradě, ale i v lese. Pokud se v těchto dnech chystáte na procházku do lesa, na houby asi ještě nenarazíte. Můžete tam ale nasbírat listy ostružiníku či mladé smrkové výhonky. Doma si pak můžete listy i výhonky usušit, udělat obklad nebo sirup. Hodit se vám budou zejména v zimě, kdy pomohou s nachlazením.

Smrkové výhonky

V tomto období vyrůstají na smrcích nové výhonky, které jsou světle zelené a měkké. Podle livinganordiclife.com jsou skvělým zdrojem vitamínu C a dalších antioxidantů, které podporují imunitu. Pomohou s nachlazením, kašlem i bolestí v krku. Díky protizánětlivým účinkům vám pomohou při nemocech a vhodné jsou také při revmatických potížích. Sbírejte je nejlépe nůžkami, abyste nepoškodili strom.

Smrkové výhonky můžete doma jednoduše usušit a schovat na chladnější dny, kdy si z nich můžete udělat čaj, nebo si připravit sirup. Stačí čerstvé výhonky skládat do sklenice společně s cukrem nebo medem a případně i citronovými plátky, nechat vše uležet několik týdnů na slunném místě a následně scedit do lahve. Sirup pak můžeme užívat jako prevenci proti nemocem nebo při nachlazení. Tinkturu na bolavé klouby vyrobíte také jednoduše – stačí zalít mladé výhonky vysokoprocentním alkoholem a nechat louhovat několik týdnů.

Ostružiní

Listy ostružiníku

V lesích nyní roste i nové ostružiní. Abyste využili jeho zdravotní výhody, je potřeba sbírat mladé listy ostružiníku. Listy pak můžete doma opět usušit a následně vložit do sklenice či plátěného pytlíku. Můžete je také smíchat společně se smrkovými výhonky. Vybírejte listy, které nejsou u cesty, a po příchodu domů je pořádně opláchněte. Myslete také na rostlinu a u každé odeberte jen určité množství listů.

Ostružiní má antibakteriální a antiseptické účinky. Pomůže tak při bolestech v krku, ale i při infekci v dutině ústní. Posiluje imunitní systém a je vhodné na zažívání, zejména pak při průjmech. Listy ostružin můžete také použít jako obklad na drobné rány či podrážděnou pokožku. Stačí čerstvé listy rozmačkat, smíchat s trochou vody a přiložit na postižené místo.

Dále můžete sbírat mladé kopřivy, které jsou výborné na čaj nebo do polévky. Najdete ale také divoké bylinky jako sedmikrásky, pampeliškové listy nebo popenec, které se dají přidat do salátů. Skvělé jsou i hluchavky nebo mladé listy lesních jahod.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze