Tajemství bylinkových čajů: které byliny jsou na co dobré?

Tajemství bylinkových čajů: které byliny jsou na co dobré?
Fotografie: pixabay.com
  • Byliny je nejlepší natrhat čerstvé na jaře a doma usušit
  • Mátový a zázvorový čaj vám pomůže při žaludečních potížích
  • Při nachlazení pijte čaj z černého bezu, šípku či podbělu

Čajů je obrovské množství a jejich pití může mít na naše tělo velký vliv. Záleží ale na tom, jaký čaj upřednostňujete. Ovocné čaje jsou spíše na zahřátí a chuť, černý a zelený čaj pijeme kvůli kofeinu. Ani jim se nedají odepřít určité zdravotní přínosy, které našemu tělu pomáhají s únavou, imunitou či náladou. Pokud si ale chceme pomoci od nemoci, která nás právě zužuje nebo potřebujeme uklidnit, jsou tu bylinkové čaje.

Bylinkových čajů je na trhu hodně, nejlepší ale je, pokud si je natrháte sami. Stačí zajít do lesa či na louku a na jaře si nasbírat nejrůznější bylinky jako je podběl, řebříček, květy lípy, kopřiva, šípek či černý bez. Pokud máte možnost vypěstovat si byliny doma nebo na zahradě, zasaďte si mátu, šalvěj, meduňku nebo heřmánek. Nejlepší čas na sbírání je na jaře, takže pokud doma nemáte žádné zásoby, sáhněte po těch v obchodě. Jen se vždy přesvědčte, že čaj obsahuje pouze ty byliny, které chcete.

Na co který čaj pít?

Velmi oblíbeným a běžně dostupným čajem je šípkový. Šípek obsahuje obrovské množství vitaminu C, a to i když se usuší. Podle healthline.com má protizánětlivé vlastnosti, proto se pije při nachlazení. Pokud jste nemocní, na bolest v krku vám pomůže čaj z černého bezu nebo podbělu. Obě tyto bylinky jsou účinné na kašel a zánět horních dýchacích cest.

Černý bez

Pokud máte potíže s trávením, dejte si mátový čaj. Podle pennmedicine.org mentol, který máta obsahuje, pomáhá uklidnit podrážděný žaludek. Je vhodná i pro lidi se syndromem dráždivého tračníku nebo pro ty, kteří trpí zácpou. Čaj si můžete také dát v případě, že je vám nevolno z dopravního prostředku nebo vás bolí hlava. Podobně funguje i šalvějový čaj, který vás také může zbavit pálení žáhy.

Dalším pomocníkem při nachlazení vám bude zázvor. Ten je lepší koupit v obchodě čerstvý a doma jej oloupat a nastrouhat přímo do čaje. Silný čaj vás bude doslova pálit v krku. Zázvor je stejně jako máta vhodný na podrážděný žaludek a nevolnost. Je dobré jej pít při nachlazení, jelikož působí protizánětlivě. Jak uvádí webmd.com, zázvor má také příznivé účinky na zánětlivá onemocnění v těle jako je artritida či revma.

Pokud chcete vaše tělo zklidnit po náročném dni a rychleji usnout, udělejte si čaj z meduňky nebo heřmánku. Obě tyto byliny mají uklidňující účinky a pomáhají se spánkem. Na močové cesty je dobré pít čaj z pampelišky nebo kopřivy. Tyto rostliny pomáhají s čištěním krve a působí močopudně, čímž podporují funkci ledvin.

Při pití bylinných čajů si ale vždy dejte pozor na množství, které vypijete. Většinou je dobré dát si šálek či dva, ale větší množství by mohlo i uškodit. Zvláště u citlivějších lidí by mohlo dojít například k podráždění žaludku či vyrážce. Pokud si tedy čaj koupíte v obchodě, řiďte se jeho dávkováním.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze