Máte doma psa, kočku, králíka, nebo třeba křečka? Pak jste pravděpodobně šťastnější než lidé, kteří žádného domácího mazlíčka nevlastní. Pes je oprávněně považován za nejlepšího přítele člověka, jelikož je oddaný a udělal by pro svého páníčka téměř cokoliv. Stále oblíbenější jsou také kočky, jelikož u nich odpadá potřeba chodit je venčit. A ačkoliv kočky nemají pověst tak dobrou jako psi, daří se některé mýty o jejich chladném chování k lidem vyvracet. Ať už máte ale jakéhokoliv domácího mazlíčka, má na vaše duševní zdraví pozitivní vliv.
Podle průzkumu Americké psychiatrické asociace (APA) považuje téměř 90 % majitelů zvířat svého mazlíčka jako člena rodiny. Největší pozitivní dopad na duševní zdraví uvedli majitelé psů a koček, zatímco u ostatních domácích mazlíčků dotázaní uváděli méně. „Lidé si uvědomují, že na poutech mezi lidmi a jejich mazlíčky je něco zvláštního. Naše vztahy s našimi mazlíčky mohou mít znatelný přínos pro naše celkové duševní zdraví,“ uvedla prezidentka APA Rebecca Brendel.
To, že se cítíme díky zvířatům lépe, může způsobovat u každého z nás trochu něco jiného. U majitelů psů to může být procházka venku, hraní, ale i celkové trávení volného času, kdy si člověk nepřipadá sám. U majitelů koček to může být zase uklidňující vrnění, nebo otírání se a hlazení. Domácí mazlíčci podle journals.sagepub.com snižují hladinu kortizolu, který souvisí se stresem, a navíc majitelé psa mají i lepší fyzickou kondici díky vyšší aktivitě.
Pořízení domácího mazlíčka je vhodné i pro starší osoby. Pokud jsou schopné se o zvíře postarat, může být pro ně zvíře náhražkou za blízkou osobu či přátele. Vlastnictví psa navíc dokáže u starších lidí se sociální izolací. Při venčení potkávají lidi se stejným zájmem a mohou se spolu dát do řeči.
Studie provedená na více jak 2 000 majitelích koček prokázala menší riziko úmrtí na mrtvici a srdeční infarkt v porovnání s lidmi, kteří žádné zvíře nechovají. Mazlení s kočkou také podle studie zveřejněné na mdpi.com uvolňuje oxytocin, který je považován za hormon lásky. A když jsme smutní, vycítí to i naše zvířata – mění se jim tep a jsou ve stresu stejně jako my. Často také jdou za svým páníčkem, aby se s ním pomazlili a psychicky ho podpořili.