Vypadá to, že rok 2020 bude skutečně nabitý zajímavými událostmi. Čína chce vypustit svou novou vesmírnou loď, supersonické auto se pokusí o prolomení rychlosti 1 600 km a v Dubaji má podle všeho vyrůst neobyčejný mrakodrap pod označením „Dynamická věž“. V čem že bude vlastně tato věž neobyčejná a dynamická? Jejích 80 pater bude neustále měnit tvar budovy v závislosti na tom, jak si přejí obyvatelé jednotlivých pater otočit svůj domov.
Tento výjimečný počin mají na svědomí architekti z firmy Dynamic Group a stane se vůbec prvním mrakodrapem vytvořeným z oddělených rotujících pater, které drží pohromadě pouze centrální sloup. Projekt byl původně návrhem architekta Davida Fishera již v roce 2008, ale posléze byl na čas pozastaven. Nyní se však práce obnovily a podle poslední zpráv má mít budova 420 metrů, což z ní dělá třetí nejvyšší budovu v Dubaji. Prvenství drží samozřejmě již od roku 2008 nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalífa se svými 828 metry, druhou nejvyšší budovou Dubaje je 432 metrů vysoká Marina 101.
Každý z luxusních apartmánů se přitom bude otáčet soběstačně na přání jeho obyvatel. Pokud by se chtěl majitel kupříkladu k večeru podívat na západ slunce, stačí ovladačem otočit patro o 90 stupňů a může se kochat pohledem. A pokud se chce druhý den ze stejného okna dívat na východ, opět stačí jen otočit patrem. Ovládat se přitom může nejen směr rotace, ale rovněž její rychlost.
Pohyb tak obrovských a těžkých bloků budovy ovšem vyžaduje také velké množství energie. Právě proto si bude mrakodrap vytvářet energii sám 79 větrnými turbínami, které budou rozmístěné mezi každým podlažím, stejně jako solární panely, které budou jak na střeše budovy, tak mezi každým patrem.
Tento rotující kolos bude zároveň první prefabrikovaný mrakodrap na světě. Podle jeho architekta Davida Fishera bude až 90 procent věže krom centrálního sloupu vyrobeno předem v továrnách. Jednotlivé díly se poté na místě sestaví do jednotlivých podlaží a ty se pak v kuse postupně navrství na sloup. Tento způsob výroby nejen ušetří peníze na výstavbu a počet potřebných pracovníků, ale zároveň umožní až o 30 procent rychlejší výstavbu budovy.
Cena tohoto okázalého projektu se má dle odhadů pohybovat kolem 1,2 miliardy dolarů, tedy zhruba 26 miliard korun. I když však tvůrci z Dynamic Group oznámili v roce 2016, že chtějí mít budovu hotovou do roku 2020, zatím nemají stále potvrzené místo výstavby, ani datum zahájení stavby.
Zdroje: whatson.ae, dynamicarchitecture.net