Celý minulý týden zužovaly Evropu vlny veder a nejspíše je to jen začátek. Kromě vysokých teplot nad 30 °C se očekává, že na Sicílii a Sardinii se teplota přiblíží k 48 °C a může tak padnout rekord, který byl naměřen 11. srpna v roce 2021 v sicilském městě Floridii. Tehdy byla naměřena teplota 48,8 °C. Za vysokou vlnu veder může anticyklóna Cerberus, která přichází z jihu a způsobuje v Itálii nárůst teplot nad 40 °C.
Sonda Copernicus Sentinel-3 pomocí radiometrického přístroje zobrazuje povrchovou teplotu na Zemi a právě tato data ukázala, že povrch Země přesáhl 45 °C ve městech jakou jsou Řím, Neapole, Taranta a další. Podle Evropské kosmické agentury (ESA) byla data z získána těsně před polednem a je tak jasné, že teplota během odpoledne ještě dále narůstala.
Rozdíl mezi předpovědí počasí a satelitním měřením je v tom, že u předpovědi se sdělují předpokládané teploty vzduchu, kdežto satelit měří skutečné množství energie vyzařované ze Země a měří přímo teplotu povrchu planety. To znamená, že ukazuje mnohem vyšší teploty. Pomocí povrchových teplot se také monitorují požáry, ale využívají je i zemědělci, kteří podle toho mohou naplánovat zavlažování plodin.
Since we posted Europe's Land Surface temperature map yesterday, we realised that it could be useful to highlight the difference between land surface temperature (measured by @CopernicusEU #Sentinel3 radiometer) and air temperature. https://t.co/XlFTKKQ36k
— ESA Earth Observation (@ESA_EO) July 14, 2023
„Oteplování klimatu, které letos zesílil El Niño, vážně ovlivňuje produkci potravin, dostupnost vody a také naše zdraví. Abychom se těmto změnám správně přizpůsobili, potřebujeme včasné informace v použitelném rozlišení, které program Copernicus poskytuje se Sentinel-3 a brzy s misí Copernicus Land Surface Temperature Monitoring s rozlišením 50 m,“ uvedl Benjamin Koetz, vědec mise pro monitorování teploty povrchu země. Nejteplejší byl totiž letos i červen, kdy hladina moří dosahovala rekordních teplot a antarktického ledu bylo doposud nejméně.