Úřad pro kontrolu potravin a léčiv vydal tiskovou zprávu, ve které schválil geneticky upravená prasata pro použití v potravinářství a farmaceutickém průmyslu. Prasata vyvinutá společností Revivicor by mohla být použita při výrobě léků, k zajištění orgánů a tkání pro transplantace a k produkci masa, které by mohli jíst i lidé s alergií na něj.
„Dnešní vůbec první schválení živočišného biotechnologického produktu pro potraviny i jako potenciálního zdroje pro biomedicínské použití představuje obrovský milník pro vědecké inovace,“ uvedl v tiskové zprávě Stephen M. Hahn, komisař FDA.
GalSafe Pigs Approved: The FDA has approved the use of genetically engineered pigs with lack of detectable alpha-gal sugar for food and medical uses https://t.co/lNvnTeHZ0b
— science (@science) December 14, 2020
Geneticky upravená prasata vědci nazývají GalSafe, protože jim chybí molekula zvaná alfa-gal, která může vyvolat alergickou reakci. Alfa-gal se vyskytuje u mnoha savců, ale ne u lidí. Jednou z reakcí, kterou může alfa-gal vyvolat, je právě alergie na maso. U člověka se může objevit například po kousnutí klíštětem americkým. Předtím, než budou chtít vývojáři použít prasata GalSafe k vytvoření nových léků nebo transplantacím, musí získat schválení právě od FDA.